Gdynia: Wernisaż pełen nadziei

Gdynia: Wernisaż pełen nadziei
Fot. Adminstrator

Od lat robią to, na co często brakuje odwagi ludziom zdrowym. Swoim działaniem pokazują, że z rakiem można żyć pełnią życia, a nawet go pokonać. Udowadniają, że diagnoza to nie wyrok. Przekraczają granice ludzkiej wytrzymałości sami dla siebie, ale przede wszystkim dają nadzieję tym, którzy wątpią w sens leczenia. Teraz chcą podzielić się swoimi przeżyciami. W Szpitalu Morskim im. PCK odbył się wernisaż pt.: „Nie jesteś sam”.

Prezentowana wystawa jest zapisem podróży uczestników projektów „Szczyty życia”. Okazją, aby wspólnie z podopiecznymi Fundacji „Pokonaj raka” oglądając zdjęcia przemierzyć setki tysięcy kilometrów: piechotą, rowerem, kajakiem, motorem, czy balonem, zmagając się przy tym z własnymi słabościami, a także z mrozem, palącym słońcem, wiatrem i burzami.

Uczestnicy, zdobywając najwyższe góry wszystkich kontynentów, są zorganizowani w zespoły międzynarodowe, co jeszcze mocniej podkreśla równość w chorobie, wszyscy bowiem, bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny zmagają się z tą samą straszną chorobą. Wszyscy tak samo potrzebują nadziei, dlatego wzajemnie się napędzają. Wspólny udział w aktywnościach daje poczucie jedności w walce z rakiem.

Pomysłodawczynią wystawy jest Katarzyna Gulczyńska, założycielka fundacja „Pokonaj raka”.

– To są zdjęcia przedstawiające prawdziwe osoby, prawdziwe sytuacje życiowe. Chcę Pani Katarzynie bardzo serdecznie podziękować za tę inicjatywę. My jako miasto zawsze będziemy bardzo chętnie angażować się w tego typu projekty. Choroba onkologiczna nie jest wyrokiem. Wymaga szybkich działań. Nie bójmy się badać. Nie bójmy się realizować marzeń – mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Fundacja „Pokonaj raka” powstała w maju 2011 roku. Założyła ją Katarzyna Gulczyńska, która stara się przekonać wszystkich chorych, że raka można pokonać. Jak zaczęła swoją niecodzienną działalność? Bliska jej osoba usłyszała diagnozę – to był rak. A ona postanowiła, że wejdzie na tyle szczytów Korony Ziemi, ile chory dostanie chemii. Jak pomyślała, tak zrobiła. Przez 11 lat działalności (pierwszy szczyt – Kilimandżaro w 2007 roku) zorganizowała ponad 30 różnych aktywności. Od tego czasu fundacja zachęca do profilaktyki poprzez oswajanie choroby, pokazywanie pozytywnych przykładów „wygranych”, w ten sposób przełamując lęk i strach. Fundacja „Pokonaj raka” ma za zadanie pokazywać, że raka można pokonać i „wrócić” do życia pełnego pasji i marzeń. Że ograniczenia są jedynie w naszych głowach. Pokazanie wielu aktywności, w których uczestniczą osoby z doświadczeniem onkologicznym jest naturalnym krokiem. Fundacja robi to dla pacjentów znajdujących się w najtrudniejszym momencie swojego życia, czyli po usłyszeniu diagnozy, po przekroczeniu progu szpitala czy przychodni.
 
– Każdy z nas ma dwa najważniejsze dni życiu. Dzień, kiedy się robi i dzień, w którym dowiaduje się po co. Ja jestem społecznikiem. To co robię, zrobiłam i to co przede mną, to moja pasja. Dla mnie najważniejszy jest człowiek, który jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Zarówno chora, jak i ta, którą spotykają różne nieszczęścia. Wówczas poznajemy przyjaciół w biedzie. Ja takie światełko dostrzegłam. To, co Państwo widzicie, to jest 11 lat mojej pracy. Dziś z nami jest Wojtek, uczestnik pierwszej wyprawy na Mont Blanc, jest też Bogusia która już trzeci rok z rzędu jedzie z nami trasą Green Velo. Rak to diagnoza, nie wyrok –tłumaczyła Katarzyna Gulczyńska, założycielka fundacja „Pokonaj raka”.

W projektach realizowanych przez Fundację „Pokonaj raka” bierze udział wiele autorytetów z dziedziny sportu, m.in.: Tadeusz Mytnik, Czesław Lang, Mieczysław Nowicki, Adam Bielecki czy Piotr Tomala, których również można zobaczyć na zdjęciach.
 
Wernisaż odbył się 15 października o godz.13.00 w Szpitalu Morskim im. PCK na ul. Powstania Styczniowego 1. Wystawę będzie można oglądać jeszcze przez kilka dni (pierwsze piętro oddziału onkologicznego, budynek 26). Potem zostanie przeniesiony na drugie piętro – oddział Onkologii Klinicznej.

Fot. Michał Kowalski

  Marta Jaszczerska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19058 

Print Friendly, PDF & Email