Gdynia: W stałym kontakcie z gdyńskimi seniorami

Gdynia: W stałym kontakcie z gdyńskimi seniorami

Od początku tygodnia pracownicy Centrum Aktywności Seniora skontaktowali się z prawie 1700 gdyńskimi seniorami by upewnić się, że mają zapewnioną opiekę i dowiedzieć, jakie ewentualne wsparcie zapewnić. Ten kontakt będzie utrzymywany, bo jak mówią seniorzy, każdy taki telefon podnosi ich na duchu.

Wszystkie gdyńskie klub seniora – i te prowadzone przez samorząd, i te przez samorząd wspierane; Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz placówki pobytu dziennego dla seniorów z początkiem ubiegłego tygodnia zostały zamknięte. Zawieszono też zajęcia organizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu.

– W Gdyni mieszka kilkadziesiąt tysięcy seniorów, kilkanaście tysięcy z nich to osoby aktywne. Korzystają z oferty klubów seniora, są studentami Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niestety, seniorzy to osoby najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem, a najlepszym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się go jest pozostanie w domach i ograniczenie wszelkich kontaktów do niezbędnego minimum. Mamy na uwadze przede wszystkim Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, stąd decyzja o zamknięciu klubów seniora – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Ale wciąż pozostajemy z Państwem w kontakcie. Pracownicy Centrum Aktywności Seniora każdego dnia dzwonią, wysyłają maile, smsy. Dotarli już do prawie 1700 osób by upewnić się, że w tym trudnym czasie mają dobrą opiekę a gdy okazuje się, że np. są potrzebne leki, organizują ich dowiezienie. Podpowiadają sposoby spędzania czasu w domu, zachęcają do korzystania z udostępnianych w internecie bezpłatnie zbiorów bibliotek czy muzeów. Dla niektórych osób, zwłaszcza na co dzień aktywnych, izolacja może stawać się trudna, więc nawet chwila rozmowy ma ogromne znaczenie.

Fot. gdynia.pl

Tylko wczoraj pracownicy Centrum Aktywności Seniora skontaktowali się z 468 osobami. Dziś dotrą do pozostałych, a od poniedziałku akcja będzie kontynuowana.

– Kontaktujemy się z osobami indywidualnymi, których telefony czy e-maile mamy w swojej bazie, ale też z organizacjami pozarządowymi czy stowarzyszeniami prowadzącymi kluby, których działalność wspiera miasto, z prośbą o dotarcie do uczestników zajęć – informuje Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora. – Każdej osobie przekazujemy najważniejsze informacje profilaktyczne, dopytujemy o zdrowie i opiekę, oferujemy numer telefonu pod który można dzwonić, gdy będzie potrzebna pomoc. Szczęśliwie, z naszych dotychczasowych rozmów wynika, że seniorzy są albo pod opieką rodziny, albo mają sąsiadów którzy np. zrobią zakupy czy po prostu wyniosą śmieci.

Z myślą o seniorach spędzających czas w domu na portalu facebook powstała grupa Gdyńscy seniorzy – wirtualnie To miejsce, w którym mogą dzielić się sposobami na spędzenie czasu, udostępniać adresy stron np. muzeów, które na czas pandemii udostępniają za darmo swoje zbiory czy teatrów transmitujących spektakle. Tu można wstawić zdjęcie z wcześniejszej wspólnej wycieczki lub z dzieciństwa.

Bo okazuje się, że czas spędzony w domu seniorzy wykorzystują np. do uporządkowania zdjęć czy dokumentów.

– Wzięłam się za rzeczy, na które zawsze brakowało czasu. Segreguję i układam zdjęcia, porządkuję dokumenty – mówi pani Jadwiga. – Czytam, oglądam telewizję, spokojnie słucham muzyki. Dzwonię do znajomych, pitraszę w kuchni… Na wszystko jest więcej czasu. Taka piękne dni, wiosna idzie, ale jest jak jest i to trochę boli. Chcę się podporządkować, choć nie jest lekko. Staram się myśleć pozytywnie, choć na początku byłam przerażona.

Pani Amalia mówi, że nawet nosa z domu nie wyściubiła, nie kusi jej i bardzo się z tego cieszy. Niezbędne zakupy robi jej syn. – Koleżanki, które do mnie dzwonią pytają jak ja to wytrzymuję, skoro dotąd byłam bardzo aktywna – mówi. – Wytrzymuję. Organizm jakoś się do tej sytuacji dostosował i sobie radzę. Oczywiście, nachodzą mnie refleksje, zwłaszcza jak włączę telewizor i są wiadomości. Ale potrafię się z tego otrząsnąć, bo trzeba.

Jak spędza czas? Rozwiązuje krzyżówki, czyta książki, bo teraz jest okazja żeby wrócić do tych, na które wcześniej nie było czasu. Ogląda teleturnieje, bo je po prostu uwielbia.

Pani Jadwiga: Jesteśmy grupą ryzyka, więc tyle chyba możemy zrobić dla siebie, dla innych. Wytrzymać.

W Centrum Aktywności Seniora pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Kontakt telefoniczny: 58 663 50 82 lub mailowy: sekretariat@cas.gdynia.pl

Źródło: gdynia.pl