Gdynia: Tydzień Profilaktyki Uzależnień… online

Gdynia: Tydzień Profilaktyki Uzależnień… online

Dobre relacje chronią – to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Profilaktyki Uzależnień. Od 1 do 7 czerwca na specjalistów, ale także zainteresowanych tematem mieszkańców Gdyni, czekać będą warsztaty, spotkania oraz specjalnie przegotowane materiały merytoryczne, poświęcone zapobieganiu ryzykownym zachowaniom oraz roli relacji w tym procesie. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą przez Internet.   

Gdyński Tydzień Profilaktyki Uzależnień to wyjątkowy czas, w którym różne organizacje oferują wydarzenia i warsztaty, których sednem są rozmowy o powodach i sposobach wsparcia osób borykających się z różnego rodzaju nałogami. Co ważne, zapoczątkowała ją współpraca międzyinstytucjonalna – Gdyńskiej Koalicji na rzecz Gminnych Programów Przeciwdziałania Uzależnieniom (Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii i Uzależnieniom Behawioralnym) w 2018 roku i od tamtej pory jest kontynuowana.

W tym roku w działania Tygodnia Profilaktyki Uzależnień włączyły się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Stowarzyszenie OVUM, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, Gdyńska Szkoła Filmowa, Warsztat Relacji, Gdynia Rodzinna oraz księgarnia Bookarnik. Motywem przewodnim, spajającym wszystkie działania TPU, będą relacje z innymi.

– Uzależnienia to realny problem i trzeba im przeciwdziałać. Rozwijając współpracę międzyinstytucjonalną szukamy nowych rozwiązań  służących lepszemu rozumieniu tych problemów, dostosowywaniu form pomocy czy rozwijaniu działań profilaktycznych. Wierzymy, że nieodłącznym elementem tych poszukiwań jest wymiana wiedzy i doświadczeń w pracy terapeutycznej oraz sposobów docierania do pacjentów. Tydzień Profilaktyki Uzależnień na stałe wpisał się już w harmonogram gdyńskich wydarzeń i cieszę się, że korzystają z niego nie tylko eksperci, ale także mieszkańcy i mieszkanki Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Wierzymy, że duża część profilaktyki może być naprawdę przyjemna. To dbanie o bliskich, to wspólne gry, rozmowy, szczere relacje, które pozwalają nam na zachowanie równowagi w życiu – mówi Piotr Prósinowski z Działu Profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.

Chociaż to już trzecia edycja Tygodnia Profilaktyki Uzależnień, to pierwszy raz wszystkie działania i akcje prowadzone będą online. Wynika to z obowiązku dostosowania się do aktualnych zaleceń epidemicznych, ale przed organizatorami otworzyło także nowy potencjał.

– Przygotowaliśmy szereg materiałów, filmów i opracowań, z których będzie można szeroko korzystać. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się dotrzeć nie tylko do specjalistów i osób już związanych z tematem, ale także do tych, które z różnych powodów nie brały dotychczas udziału w Tygodniu Profilaktyki Uzależnień. Chcemy dzielić się wiedzą, ale jeśli dzięki temu wydarzeniu ktoś uzna, że to najwyższy czas, żeby zmierzyć się ze swoim problemem uzależnienia, zechce skorzystać z terapii by poprawić swoje relacje z innymi, to będziemy mogli powiedzieć, że osiągnęliśmy  cel – mówi Aleksandra Rusak z Zespołu do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Tym samym, w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień zaplanowano m.in. premiery krótkich, merytorycznych filmów przygotowanych przez specjalistów, np. dotyczących pandemii jako elementu pogłębiającego ryzyko uzależnień, a także działań profilaktycznych dla młodzieży. Będzie można skonsultować się z ekspertami, m.in. na temat budowania dobrych relacji z dziećmi czy rozwoju dziecka w trakcie ciąży. W programie również webinaria, rozmowy online oraz psychoedukacyjne spotkania.

Warto obserwować strony internetowe oraz kanały społecznościowe organizatorów, bo tam będą pojawiać się materiały merytoryczne, a także specjalna gra poświęcona uzależnieniom behawioralnym.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej zdrowagdynia.pl