Gdynia: Świąteczne paczki dla potrzebujących gdynian już gotowe

Gdynia: Świąteczne paczki dla potrzebujących gdynian już gotowe
Fot. Adminstrator

Pakowanie, wiązanie i układanie – w ostatnim czasie w gdyńskim Centrum Aktywności Seniora praca wrzała od rana. Rozpoczęły się przygotowania do tradycyjnej wigilii dla samotnych i potrzebujących. Zaangażowani w to przedsięwzięcie wolontariusze zapakowali już paczki, które zostaną rozdane podczas wieczerzy. W środku znajdują się typowo świąteczne produkty oraz słodkości. Wigilijne spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 grudnia o godz. 15.00 w dolnym kościele oo. Franciszkanów w Gdyni.

Jak co roku w akcję licznie włączają się osoby, które chcą dać coś od siebie innym. To gdyńscy uczniowie, społecznicy, seniorzy, harcerze, wolontariusze z Fundacji Zmian Społecznych „Kreatywni” i mieszkańcy. Piątkowe przedpołudnie spędzili oni w siedzibie Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, gdzie przygotowywali świąteczne paczki, które trafią do potrzebujących gdynian.

– Paczki rozdamy tym, którzy przyjdą 24 grudnia na spotkanie wigilijne w kościele oo. Franciszkanów. W tym wyjątkowym dniu, każdy chce się czuć niezwykle i my w Gdyni staramy się, aby tak było. W tym roku po raz pierwszy pomagają nam uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie. W paczkach mamy tradycyjne produkty tak, aby niczego nie zabrakło. Nie zabraknie też czegoś słodkiego – są cukierki i pierniczki, szynka, pasztet i barszcze – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

Pracy było sporo, bo wolontariusze mieli do spakowania około 1000 podarunków. Jedni kompletowali zawartość, drudzy wiązali i układali gotowe paczki. Zadanie zostało jednak wykonane bardzo sprawnie, bo już po około 40 minutach wszystkie paczki były spakowane i gotowe do transportu. Potem zostały przewiezione do kościoła, gdzie będą czekać pod choinką do czasu wigilijnej wieczerzy.

Wolontariusze i młodzież z chętnie angażują się w pomoc. A wszystko z potrzeby serca. Przekonują, że taki gest nic nie kosztuje, a może wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Szczególnie w czasie świąt.

– Wielu ludzi czeka na te paczki. Niektórzy nie mają co jeść. Dlatego warto angażować się w taki akcje, bo pomagamy innym – mówi Dawid, uczeń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni.

– Jestem tu, bo lubię dać coś od siebie innym. Są ludzie, którzy nie mają tego, co ja. Pomoc przy dwóch takich akcjach w roku to nic wielkiego. Gdyby każdy z nas zrobił chociaż jedną dobrą rzecz, świat stałby się o wiele lepszy – mówi Michalina, wolontariuszka.

Podczas dzisiejszej Wigilii dla samotnych i potrzebujących nie zabraknie tradycyjnych potraw znajdą się m.in: barszcz z pasztecikiem, ryba po grecku i w galarecie, kotlety rybne, kapusta wigilijna i tradycyjna sałatka jarzynowa. Na tych, dla których świętowanie pachnie świeżym ciastem, będzie czekała babka i tradycyjny makowiec z bakaliami. Słodkie wypieki i chleb zapewni piekarnia Piotra Gotowały.

Będzie można też posłuchać najpiękniejszych kolęd i pieśni świątecznych, które wykonają muzycy, którzy raz do roku zbierają się, by nadać wyjątkowego charakteru wieczerzy.

Nie zabraknie też prezentów. Dla gości wigilijnej wieczerzy będą przygotowane paczki, które zostaną rozdane po kolacji.
Na ten dzień składa się praca, a przede wszystkim wielkie serce wolontariuszy. W tym roku w pomoc w przedsięwzięciu koordynowanym przez Centrum Aktywności Seniora angażują się: harcerze i zuchy, młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie, radni i wszyscy zainteresowani, którzy przybędą tego dnia i zechcą się przyłączyć, aby podarować drugiemu człowiekowi to, co najcenniejsze: uważność, życzliwość i ciepłe słowo.

Każdy potrzebujący będzie mógł dołączyć do wieczerzy. Przy wigilijnym stole czekać będzie blisko tysiąc miejsc.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email