Gdynia: Seniorzy poznają podstawy pierwszej pomocy

Gdynia: Seniorzy poznają podstawy pierwszej pomocy

W czwartek 27 kwietnia 2017 r. o godz. 17.30 Mediateka Pogórze (ul. Porębskiego 21) wraz z Fundacją KrewAktywni zapraszają na spotkanie poświęcone podstawom pierwszej pomocy „Senior ratuje Seniora”. Wstęp wolny.

Statystycznie większość z nas choć chce pomóc osobom poszkodowanym czy to w wypadku, czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Lecz w zdecydowanej większości pomoc ta ogranicza się tylko i wyłącznie do wezwania odpowiednich służb i czekania. Jak mówią dane czynnie udzielamy pierwszej pomocy tylko w 15 na 100 przypadków.

Osoba poszkodowana z każdą minutą ma mniejsze szanse na ratunek. Z kolei, przy zatrzymaniu krążenia każda minuta bez pomocy, to 10 proc. mniej szans na ratunek. Stąd też każde działanie choćby odchylenie głowy i udrożnienie dróg oddechowych, jest na miarę życia.

Warto pamiętać, że będąc naocznym świadkiem np. wypadku, czy zasłabnięcia jesteśmy prawnie zobowiązani do udzielenia pomocy a za jej brak możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Mówi o tym artykuł 162 kodeksu karnego: "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Warto też mieć świadomość, że prawo również reguluje odpowiedzialność za ewentualne błędy popełnione w trakcie udzielania pomocy w sytuacji, gdy kierowałeś się dobrą wolą. Jeśli takowe wystąpią, to nie poniesiemy za nie odpowiedzialności.  

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Kulturalne Pogórze” finansowanego w ramach „Przyjaznej dzielnicy”. 

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15724 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.