Gdynia: Przemoc w rodzinie? Dołącz do grupy wsparcia

Gdynia: Przemoc w rodzinie? Dołącz do grupy wsparcia
Fot. Pixabay

Gdyński Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie czeka na chętnych do udziału w grupach wsparcia dla osób doświadczających przemocy. Spotkania rozpoczynają się we wrześniu. Ich uczestnicy mogą liczyć na wsparcie specjalistów w przepracowaniu trudnych doświadczeń.

Sytuacja pandemii, niedawnego lockdownu i ograniczeń w przemieszczaniu się na nowo rzuciła światło na problem społeczny, jakim jest przemoc w rodzinie. Publikacje i statystyki z Polski oraz innych krajów europejskich wskazują, że w czasie, w którym przez ostatnie miesiące przyszło nam żyć, problem stał się szczególnie niebezpieczny. Zwrócenie się o pomoc przez ofiarę przemocy bywa decyzją bardzo trudną. Wiąże się z poczuciem strachu i wstydu, ale też obawą przed karą lub nasileniem agresywnych zachowań. Warunki, w których żyliśmy przed pandemią pozwalały ofiarom przemocy często na szybsze uzyskanie wsparcia, skorzystanie z pomocy specjalisty poza miejscem zamieszkania, a czasem radzenie sobie poprzez ograniczanie kontaktu z agresorem, z którym dzieli się przestrzeń życiową. Tymczasem lockdown i ograniczenia, jakie z niego wynikały, dla osób doświadczających przemocy oznaczał niejednokrotnie częstszy kontakt ze sprawcą, brak możliwości wyjścia z domu, a tym samym skorzystania z pomocy w bezpiecznych warunkach, bez obaw o reakcję sprawcy.

Dla wielu osób, w szczególności kobiet, które doświadczają przemocy, był to czas wyjątkowego narażenia na krzywdę oraz strach. Osoby, które doświadczają przemocy często nie są w stanie same zareagować, czują strach, a ucieczka z przemocowej relacji wydaje się im niemożliwa. Dlatego tak ważne jest wsparcie. W Gdyni od lat udziela go Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Biskupa Dominika 25. Zapewnia specjalistyczną pomoc psychologiczną, konsultacje z pracownikiem socjalnym, prawnikiem oraz lekarzem psychiatrą.

Właśnie teraz do ośrodka mogą zgłaszać się osoby zainteresowane udziałem w rozpoczynających się we wrześniu zajęciach grupy rozwojowej w formie wsparcia dla kobiet, które doświadczyły przemocy, oraz grupy samopomocowej. Co ważne, ośrodek realizuje również program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc, w trakcie którego mają okazję nauczyć się radzenia sobie z emocjami i korygowania agresywnych zachowań. Udział w grupach daje osobom uwikłanym w przemoc możliwość dzielenia się doświadczeniem, wzajemnego edukowania się oraz wspierania, oczywiście przy moderacji specjalisty psychologa.

Zjawisko przemocy może przybierać różne formy. Najwięcej mówi się o przemocy fizycznej: jej konsekwencje bywają widoczne, a społeczeństwo ma w takiej sytuacji szansę zareagować i otoczyć wsparciem osobę, która przemocy doświadcza. Nie należy jednak bagatelizować innych form, jakimi są np. przemoc psychiczna, czy ekonomiczna. Niejednokrotnie same ofiary nie zdają sobie sprawy z faktu, że jej doświadczają, choć zwracają uwagę na permanentne poczucie bycia poniżanym, dewaluowanym, doprowadzanym do skraju psychicznej wytrzymałości. Mówią o utracie poczucia wolności i możliwości decydowania o swoim życiu.

– Obok tych nieprzyjemnych uczuć może pojawić się i takie, które będzie kazać odpuścić, nie zajmować się tym problemem. Ale jak napisał w swoich wykładach nieżyjący już polski filozof Leszek Kołakowski: „Nie zwalczymy pochwały gwałtu przez pochwałę powszechnego zobojętnienia”. W tej logicznej myśli zawarta jest prosta ale bardzo istotna recepta, której treść należy czytać jako „reaguj na krzywdę” – mówi Sebastian Ogiejko, zastępca dyrektora ds. interwencji całodobowej i wsparcia specjalistycznego Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. – Jeśli wiemy lub domyślamy się, że w domu obok lub za ścianą dzieje się krzywda, zapytanie o możliwość pomocy, czy przekazanie kontaktu do miejsca, w którym osoba uwikłana w przemoc może uzyskać specjalistyczne wsparcie jest jak najbardziej właściwe. To pomocna dłoń, którą krzywdzonej osobie łatwiej chwycić niż wyciągnąć ją samemu.

Taką pomocą może być przekazanie informacji o ofercie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ulicy Biskupa Dominika 25. Placówka działa całodobowo i nie podlega rejonizacji, co oznacza, że z bezpłatnej oferty mogą korzystać również osoby, które nie są mieszkańcami Gdyni.

Obecnie ośrodek prowadzi rekrutację do grup wsparcia, których spotkania rozpoczynają się z początkiem września. Z ośrodkiem można kontaktować się telefonicznie przez całą dobę, pod numerem 58 622 22 22 lub osobiście.

Aleksandra Dylejko / gdynia.pl
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email