Gdynia: Pomoc w opiece nad seniorami na godziny

Gdynia: Pomoc w opiece nad seniorami na godziny

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy na krótko trzeba zapewnić bliskiej osobie profesjonalną opiekę. Teraz jest na to dobre rozwiązanie. Rusza nowa oferta skierowana do opiekunów osób starszych. Gdyńskie rodziny, które na co dzień zajmują się krewnymi w podeszłym wieku, mogą skorzystać z tzw. usługi wytchnieniowej. Raz w miesiącu, przez kilka godzin mają możliwość uzyskania pomocy w działających w mieście świetlicach opiekuńczych dla seniorów.

Opieka nad starszą osobą to wymagające zadanie. Potrzebna jest dobra organizacja i koordynacja wielu działań. Często zaangażowana jest w to cała rodzina. Dlatego powstała  tzw. usługa wytchnieniowa. Ma  ona wspierać osoby, które zajmują się krewnymi w podeszłym wieku. To krótkoterminowa, bezpłatna oferta dla gdyńskich rodzin.

– To zaplanowany, kolejny element od lat konsekwentnie rozwijanej senioralnej polityki miasta.  Wychodzimy z propozycją okazjonalnej, czasowej opieki dla tych seniorów, którzy na co dzień nie muszą korzystać z oferty np. z naszych dziennych placówek wsparcia czy usług opiekuńczych, świadczonych w ich miejscu zamieszkania. Nowa oferta jest bezpłatna, a cały koszt jej realizacji ponosi gmina. Niewątpliwym atutem tej usługi dla mieszkańców jest elastyczność, łatwa dostępność oraz lokalizacja w Śródmieściu Gdyni– mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 

Usługa działa od dziś w otwartych w zeszłym roku dwóch świetlicach opiekuńczych, które znajdują się w samym centrum miasta – przy ul. Armii Krajowej 28/3. Prowadzi je gdyński MOPS. Z ich oferty na co dzień korzysta kilkunastu seniorów. O domową i bezpieczną atmosferę dbają tam m.in. instruktorzy terapii zajęciowej i opiekun medyczny.

– Z usługi wytchnieniowej może skorzystać każda gdyńska rodzina, która ma pod swoją opieką seniora, a nie może zostawić go nawet na krótki czas samego w domu. To rozwiązanie, które pozwoli w ciągu kilku godzin załatwić najpilniejsze sprawy czy po prostu chwilę odpocząć, wiedząc, że nasz krewny znajduje się w bezpiecznym miejscu, pod okiem specjalistów i w towarzystwie innych seniorów – informuje Katarzyna Stec, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni ds. seniorów i osób niepełnosprawnych.

Usługa wytchnieniowa jest ofertą krótkoterminową, dlatego można z niej korzystać w wymiarze maksymalnie trzech godzin, raz w miesiącu.

– Osoba, która do nas trafi w ramach usługi wytchnieniowej będzie mogła brać udział w zajęciach, oferowanych dla stałych bywalców świetlicy, czyli m.in. w ćwiczeniach ruchowych, treningu pamięci, treningu umiejętności poznawczych, muzykoterapii, biblioterapii i terapii zajęciowej – dodaje Katarzyna Stec.   

Skorzystanie z oferty bezpłatnej opieki nad seniorem nie wymaga wielu formalności. Wystarczy, że osoba zainteresowana usługą wytchnieniową umówi się wcześniej z pracownikami świetlicy. Zgłaszać można się bezpośrednio na miejscu – przy ul. Armii Krajowej 28/3, w godz. 7.30 – 16.30, telefonicznie pod numerem: 58 620 81 87, tel. kom. 797 993 619 lub mailowo na adres: m.wasiewicz@mopsgdynia.pl.

– Planujemy w najbliższej przyszłości sukcesywne uruchamiać dla seniorów kolejne świetlice opiekuńcze w innych częściach Miasta. Jeśli usługa wytchnieniowa spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, zapewnimy jej dostępność również w kolejnych powstałych świetlicach – podsumował wiceprezydent Michał Guć.

Źródło: gdynia.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17623 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.