Gdynia: Pomagają innym. Zostali wyróżnieni

Gdynia: Pomagają innym. Zostali wyróżnieni

Wyróżniają się wrażliwością na potrzeby innych, motywują do działania i przełamują stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. Znamy laureatów XIX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. To osoby, instytucje i organizacje działające na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i likwidacji różnorodnych barier związanych z niepełnosprawnościami. Zwycięzcy otrzymali medale i wyróżnienia podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 21 maja, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

XIX edycja konkursu „Gdynia bez barier” za nami. Znamy już autorów najlepszych pomysłów i udogodnień pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. W konkursie nagradzane są rozwiązania i inicjatywy (istniejące lub w fazie projektu), które przyczyniają się do likwidowania barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, które utrudniają codzienne  życie osobom niepełnosprawnym.

Kapituła konkursu „Gdynia bez barier” przyznała medale i wyróżnienia. Wręczono je w poniedziałek, 21 maja, podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Medale Gdynia bez barier przyznano:

Fundacji „Podróże bez granic” – za stworzenie możliwości realizacji marzeń, pasji i motywowanie osób z niepełnosprawnością do zdobywania świata.

Pani Urszuli Kubickiej–Formeli, prezes Fundacji „Niebieski Szlak” – za zaangażowanie i podnoszenie wiedzy o potrzebach i funkcjonowaniu osób ze spektrum autyzmu, a także za wspieranie opiekunów osób z autyzmem w ich codziennych zmaganiach o niezależne i godne życie swoich podopiecznych. 

Państwu Elżbiecie i Markowi Biernackim – za mądrą miłość rodzicielską, która pokonuje wszelkie ograniczenia i bariery w walce o pełne radości życie córki Julii.

Teatrowi Społecznemu Biuro Rzeczy Osobistych – za wieloletnią działalność artystyczną i udowodnienie, że można dokonywać rzeczy wielkich i pięknych pomimo pozornych ograniczeń.

Wyróżnienia otrzymali:

Pani Ewa Dygaszewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Miejskiego w Gdyni – za działalność na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością poprzez edukację i prowadzenie z pasją warsztatów z zakresu zdrowego odżywiania.

Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych „Nasz Dom – Nasze Życie”, który poprzez działania artystyczne pokazuje, że potrzeba bliskości, miłości i akceptacji, tak jak i nadzieja, są potrzebne w każdym momencie życia człowieka.

Pani Beata Szewczyk – za wrażliwość, entuzjazm i zaangażowanie we wszelkich przedsięwzięciach, gdzie potrzebne są pomoc, wsparcie i nadzieja. 

Gospodarzem uroczystej gali w Teatrze Muzycznym był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Każda z tych postaci i organizacji pokazuje, jak wiele obliczy może mieć pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Wierzę, że tak jak to było dotychczas, podczas poprzednich edycji, każda z tych osób staje się naszym bohaterem, inspiruje w działaniu, pobudza naszą wyobraźnię i sprawia, że świat jest lepszy. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystko, co Państwo robicie, by Gdynia była bez barier – mówił podczas uroczystości prezydent Wojciech Szczurek.

Nie zabrakło też występów artystycznych. Pokaz tańca zaprezentowali Stefano Terrazzino i Iwona Cichosz – finaliści „Tańca z Gwiazdami”. Galę zakończył koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Gdynia od wielu lat realizuje politykę społeczną, która zakłada pełne i aktywne uczestnictwo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życiu miasta. Podstawą tych działań jest uchwalony, w listopadzie 2000 roku, przez Radę Miasta Gdyni „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych". Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw w jego ramach jest właśnie cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”. Nagrody w nim przyznawane są od 2000 roku.

Pełna lista laureatów wszystkich edycji konkursu „Gdynia bez barier” znajduje się tutaj.

Fot. Dawid Linkowski

Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ

  UM Gdynia Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18167 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.