Gdynia: Podaruj różę od św. Walentego

Gdynia: Podaruj różę od św. Walentego

Powszechnie wiadomo, że św. Walenty jest patronem osób zakochanych. O wiele mniej popularna jest wiedza, że w zakres patronackich obowiązków tego świętego wchodzą także osoby chorujące psychicznie. Akcja Róża od Świętego Walentego ma zmieniać stereotypowy sposób postrzegania tych osób.

14 lutego, podczas akcji „Róża od Świętego Walentego”, członkowie różnych organizacji odwiedzają placówki zdrowia psychicznego i wręczają uczestnikom róże, będące symbolem pamięci, a także pozwalające wprowadzić chwile radości do codziennego życia pacjentów.

– Zapraszamy wszystkie osoby, żeby świętować wzajemną relację, która nazywa się „miłość”, ale także chcemy zwrócić uwagę, że 14 lutego to także święto osób chorujących psychicznie. Święty Walenty był patronem także tych osób – wyjaśnia Piotr Harhaj z Centrum Samopomocy w Gdyni. – Tą akcją chcemy pokazać, że zdrowie psychiczne jest ważne, i że na co dzień doświadczamy kryzysu psychicznego, który utożsamiany jest z takim stanem jak miłość. Nie chodzi jednak tylko o miłość w tym dniu, ale także o czas poświęcony drugiemu człowiekowi, który czasami bywa samotny.

Dla pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i znajomych akcja jest nie tylko miłym dowodem pamięci, ale również wydarzeniem, które wyrywa ich choćby na moment ze społecznej izolacji.

Możliwość bezpośredniego kontaktu z pacjentami oddziałów psychiatrycznych w trakcie akcji „Róża od Świętego Walentego” jest również dobrą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i konkretnej informacji o klubach samopomocy, stowarzyszeniach pacjentów i działalności poszczególnych, istniejących już instytucji opieki ambulatoryjnej.

Drobny gest okazanej sympatii, wręczona róża, ciepła rozmowa z ludźmi jakże często pozostawionych samym sobie w zmaganiach z kryzysem psychicznym jest wzmocnieniem nadziei i uzyskania wsparcia w procesie zdrowienia.

Dla wielu z nich walentynkowe spotkania są również zalążkiem wiary w odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, uzyskania pełnej, społecznej akceptacji umożliwiającej realizację swoich życiowych celów. Społeczna akceptacja jest niezbędna do podjęcia pracy zawodowej, do nawiązania związków partnerskich, do znalezienia lub odzyskania miejsca w rodzinie.

Akcja Róża ma podkreślać, że chorujący psychicznie podobnie jak wszyscy inni ludzie mają prawo do miłości, że jej potrzebują, że chcą jej i potrafią obdarzać nią innych. Pomóżmy im w tym – zachęcają organizatorzy. Sama inicjatywa przeprowadzana jest 14 lutego w Walentynki. Jednak organizatorzy zapraszają zainteresowane osoby również na poprzedzające akcję spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 13 lutego, w Klubie 1, 2, 3 przy ul. Warszawskiej 42. Podczas niego przygotowywane będą róże, które trafią do potrzebujących oraz sentencje dołączane do tych kwiatów. To doskonała okazja, by zapoznać się ze szczegółami akcji.

Inicjatorem inicjatywy „Róża od Świętego Walentego” jest Stowarzyszenie Świętego Walentego, a kontynuatorem podmioty skupione w Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego.

W ubiegłym roku akcja „Róża od Świętego Walentego” podbiła Pomorze. Blisko tysiąc czterysta róż, tyle samo uśmiechniętych twarzy i rozradowanych serc oraz mnóstwo odwiedzonych placówek i organizacji. Gdynia, Gdańsk, Sopot i Wejherowo połączyły swoje siły nadając nowy wymiar Walentynkom. W ciągu kilku tygodni kilkadziesiąt osób poświęciło swój czas i energię, układając i wypisując sentencje na bilecikach, przyczepiając je do róż, poszukując miejsc, które można odwiedzić i wreszcie rozdając kwiaty podczas wielkiego finału, 14 lutego. Ogrom pracy i ogrom energii zaowocowały rozpowszechnieniem tego wydarzenia wśród społeczności i zrobieniem niezwykłej niespodzianki pacjentom szpitali, oddziałów dziennych oraz członkom miejsc, zajmujących się wsparciem osób w kryzysie.

Źródło: gdynia.pl

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.