Gdynia: Nowa karetka już jest. ”Bardzo się z niej cieszymy”

Gdynia: Nowa karetka już jest. ”Bardzo się z niej cieszymy”

Flota Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się o nowego mercedesa sprintera 319. Karetka będzie stacjonować w Gdyni Wiczlinie. Dzisiaj odbyło się przekazanie pojazdu, jutro auto rozpoczyna regularną służbę.

– Najcenniejsze jest życie, a nowoczesny sprzęt ratownictwa medycznego to sprawniejsza pomoc w nagłych wypadkach. Tam gdzie liczy się każda minuta, sprzęt nie może zawodzić – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. – W Gdyni stawiamy na bezpieczeństwo i związane z nim konsekwentne podnoszenie poziomu opieki zdrowotnej. Nowy ambulans z pewnością się do tego przyczyni. 

Mercedes Sprinter 319 to ambulans ratunkowy typu C służący jak ruchoma jednostka intensywnej terapii. Karetka posiada kompleksowe wyposażenie medyczne, w tym specjalistyczne nosze oraz zaawansowany defibrylator Lifepak 15.

–Zanim pacjent trafi do szpitala trzeba go zbadać i zdiagnozować. Do tego mamy defibrylator, dzięki któremu możemy zobaczyć rytm serca. Pulsoksymetr, który pokazuje nasycenie tlenu w organizmie. A także ciśnieniomierz do pomiaru ciśnienia tętniczego – mówi Mariusz Tyszko, ratownik medyczny.

Ambulans będzie stacjonował przy ul. Księżycowej w Gdyni Wiczlinie jako karetka podstawowa Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. 

– Nowa karateka to podniesienie jakości pracy naszych ratowników i większy komfort dla pacjentów – mówi Beata Pająk–Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni —  Jest to 17. karetka, którą dysponujemy. Będzie służyła jako podstawowa, czyli karetka z ratownikami — dodaje.

Koszt nowego ambulansu wyniósł 466.183,66 zł z czego 450 tys. zł pochodzi z dotacji przyznanej przez wojewodę pomorskiego. Pozostała kwota została pokryta ze środków MSPR w Gdyni. Nowa jednostka zastąpi Mercedesa Sprintera 318 CDI z 2008 r., który przejechał już w służbie zdrowia ponad 300 tys. km. Od jutra będzie pełnił funkcje karetki zapasowej. 

Łącznie z nowym pojazdem Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni posiada 17 ambulansów, w tym 7 czynnie pracujących w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17653