Gdynia: Niepełnosprawni na wielkim ekranie

Gdynia: Niepełnosprawni na wielkim ekranie

W ubiegłym tygodniu zakończono zdjęcia do filmu fabularnego „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Historia przedstawiona w filmie nawiązuje do działalności gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, istniejącego od 1998 roku przy PSONI Koło w Gdyni.

Członkami założonego przez Zbigniew Biegajło zespołu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Z grupą blisko związana jest pochodząca z Gdyni reżyserka, Iwona Siekierzyńska. To ona postanowiła przedstawić historię Teatru BRO na wielkim ekranie.

Udział w produkcji wzięła również ekipa z Remontu Pomp z Gdańska, Teatru Ubogi Relacji z Sopotu oraz Teatru Przebudzeni z Ostródy. Obok ekipy amatorów wystąpili znani aktorzy: Roma Gąsiorowska, Anna Dymna, Małgorzata Zajączkowska, Wojciech Solarz, Mariusz Bonawszewski oraz Krzysztof Kowalewski.

– To co dzieje się przy projekcie „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej przekracza wszystko, co do tej pory wydarzyło się w polskim kinie. Wiele by o tym opowiadać, jestem w tym, jestem nie na 100%, ale na 300%, bo tyle tu potrzeba… W każdym razie dzieje się coś, czego nie da się opisać jako standardowa produkcja filmowa… Aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną grają role. Na pełnych prawach. To jest niespotykane, niesamowite, to jest piękne i cudne, i wyjątkowe. Spełniają się nasze sny – napisała na swoim facebookowym profilu odtwórczyni głównej roli, Roma Gąsiorowska.

Projekt zakłada zderzenie dwóch światów: zawodowych aktorów ze światem amatorów. Filmowa opowieść przedstawia próbę sił na teatralnej scenie. Konfrontuje ze sobą różne metody pracy, które mają doprowadzić do premiery „Hamleta” na deskach Teatru Szekspirowskiego.
Zdjęcia do filmu kręcono w Gdańsku, Sopocie i Gdyni – w centrum miasta, na plaży oraz w Teatrze Muzycznym. Premiera „Amatorów” odbędzie się w przyszłym roku. Film wejdzie do dystrybucji kinowej.

Partnerami filmu są: miasto Gdynia, miasto Gdańsk, Telewizja Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcja: Autograf

Źródło: Teatr BRO

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.