Gdynia: Dziś dzień otwarty w ŚDS

Gdynia: Dziś dzień otwarty w ŚDS

Jak opiekować się członkiem rodziny z chorobą otępienną? Jak się z nim komunikować? Jak wygląda codzienna praca w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Wąsowicza i jaką posiada ofertę dla mieszkańców Gdyni? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć przy okazji specjalnie zorganizowanego Dnia Otwartego w placówce.

Dzień Otwarty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców odbędzie się dziś (24 października), w godz. 16.00–18.00. Osoby, które zdecydują się odwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy będą mogły zapoznać się z codziennym funkcjonowaniem ośrodka, poznać szczegóły prowadzonych zajęć terapeutycznych oraz dowiedzieć się jakie są zasady przyjęcia do placówki. Specjaliści z ośrodka przygotowali również ciekawy program zajęć warsztatowych. 

– Wiemy, że codzienna opieka nad naszym bliskim, który cierpi na zespoły otępienne jest bardzo trudna, wymaga zarówno wiedzy, jak i  odpowiedniej dawki empatii i cierpliwości – poinformowała Agata Kowalewska, kierownik placówki. – Jednym z istotniejszych elementów jest na przykład prawidłowa komunikacja z chorym. Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby zwrócić uwagę opiekunów jak dbać również o własne potrzeby i zachować jak najdłużej siły psychiczne i fizyczne.

Środowiskowy Dom  Samopomocy przy ul. Wąsowicza 3 jest dziennym ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób, które ukończyły 55 lat i cierpią na zespoły otępienne oraz depresję. Świadczy usługi w ramach zajęć grupowych, polegających na motywowaniu do aktywności oraz podtrzymywaniu umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w codziennym życiu. Formy wsparcia dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości zdrowotnych uczestników. 

– To placówka stanowiąca bardzo ważny element w gdyńskim systemie wsparcia mieszkańców i  oferuje uczestnikom m.in.: treningi umysłu, terapię ruchową, zajęcia plastyczne, relaksację  i poradnictwo psychologiczne – podsumowała Katarzyna Stec, z–ca dyrektora MOPS w Gdyni. – Serdecznie zapraszam na Dzień Otwarty, który będzie przede wszystkim znakomitą okazją do spotkania się opiekunów osób chorujących ze specjalistami, którzy pomogą m.in. zrozumieć istotę chorób otępiennych oraz na co zwrócić szczególną uwagę w codziennej opiece nad bliskim. 

Program warsztatów:

16:30. – Rola opiekuna w zaspokajaniu potrzeb biologicznych, psychicznych oraz społecznych w opiece nad chorymi na zespoły otępienne

17:00. – Komunikacja z chorym na otępienie

17:30. – Papieroplastyka – wykonywanie przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z papieru

17:30. – Terapia ruchowa dla seniora.

Ostatnie dwa warsztaty odbywają się o tej samej porze w różnych salach.

  Cezary Horewicz, rzecznik MOPS w Gdyni Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19088