Gdynia: Akcja „Podaj dalej ciepło” zakończona

Gdynia: Akcja „Podaj dalej ciepło” zakończona
Fot. Adminstrator

Zajęcia dla osób z autyzmem, nauka angielskiego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wielki piknik sąsiedzki – to właśnie te projekty zwyciężyły w akcji „Podaj dalej ciepło”. Wybrali je internauci w bezpośrednim głosowaniu. Autorom najlepszych pomysłów wręczono czeki z dofinansowaniem na realizację projektów. 

Akcja „Podaj dalej ciepło” odbyła się po raz dziewiąty. W jej ramach wspierane są najbardziej cenne inicjatywy realizowane w Gdyni przez organizacje pozarządowe oraz podmioty ekonomii społecznej. Motywem przewodnim tej edycji było „Międzypokoleniowe miasto w otwartych przestrzeniach społecznych”. Do udziału w akcji zgłosiło się tym razem sześć organizacji

– Gdynianie mogli głosować na bardzo ciekawe projekty, wpisujące się w politykę międzypokoleniowego miasta, czyli stwarzające warunki dla rzeczywistego współdziałania i dialogu międzygeneracyjnego, sprzyjające budowaniu poczucia wspólnoty i trwałych relacji pomiędzy gdynianami w różnym wieku. Docenili zarówno projekty realizowane z myślą o osobach z różnego typu niepełnosprawnościami, jak i otwarte dla wszystkich wydarzenie, jakim jest piknik sąsiedzki w Chyloni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Było o co walczyć, bo autorzy trzech projektów, które uzyskały największa ilość głosów, otrzymują dofinansowanie na ich realizację. Nagrody to: 20 tysięcy złotych za pierwsze miejsce, 15 tysięcy złotychza drugą lokatę oraz 10 tysięcy złotych za trzecie miejsce.

Najwięcej, bo 10 541 głosów internautów zdobył „Katalog C.O”, realizowany przez Fundację „Adapa”. To inicjatywa skierowana do osób z autyzmem oraz ich rodziców, dziadków, znajomych i sąsiadów. Zakłada organizowanie otwartych spotkań z ciekawymi osobami i późniejsze przygotowywanie przez uczestników autoryzowanych biogramów. Projekt działa na zasadach podobnych do popularnej w ostatnim czasie tzw. żywej biblioteki. 

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które oddały głos na nasz projekt. To wyróżnienie traktujemy jak wyzwanie, któremu zamierzamy sprostać, a dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu będziemy dalej twórczo rozwijać nasz projekt – powiedziała Danuta Kłopocka, prezes Fundacji „Adapa”.

Drugie miejsce (3 645 głosów) otrzymał projekt „English for Us” zgłoszony przez Gdyńską Fundację „Dom Marzeń”. To cykl zajęć z języka angielskiego oraz zajęć teatralnych w języku angielskim dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – przy udziale ich rodziców, wolontariuszy i nauczycieli.

Trzecie miejsce (2 477 głosów) przyznano „Europejskiemu Dniu Sąsiada”, który prowadzi Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”. To impreza organizowana przez mieszkańców, liderów i wolontariuszy dla lokalnej społeczności w Chyloni. Odbywa się co roku od dziewięciu lat.

fot. Gaba Kucz

  Magdalena Czernek, gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17460 

Print Friendly, PDF & Email