Gdańsk: Znani – Niezapomniani.org

Gdańsk: Znani – Niezapomniani.org
Fot. Adminstrator

Fundacja Centrum Solidarności stworzyła stronę internetową o funkcji aplikacji na telefon komórkowy, która umożliwi odwiedzenie grobów tych, którzy zostawili trwały ślad w historii Gdańska, Pomorza, Polski. W poniedziałek poprzedzający dni Święta Zmarłych i Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta inauguracja projektu –  udostępniona została strona internetowa Znani – Niezapomniani dostępna pod adresem www.niezapomniani.org

– Trzeba pamiętać o tych którzy tworzyli nasze miasto, jego polskość po 1945 roku. A którzy już dziś w większości nie żyją. Będziemy wspierać ten projekt, by pamięć o nich nie zaginęła – mówił prezydent Paweł Adamowicz podczas inauguracji projektu. – Pamięć o ludziach jest najważniejsza, bo to jest pamięć o naszej historii, którą razem współtworzymy. Dzisiaj wspominamy tych, których już nie ma z nami a których życie zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej „małej ojczyzny” i nie tylko. Ludzie, których przywołujemy poprzez projekt Znani – Niezapomniani mogą stać się inspiracją, wzorcem osobowym dla młodych, którzy poszukują swojej drogi życiowej i swoich mistrzów – mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, autorka koncepcji projektu Znani – Niezapomniani. – Aplikacja będzie rozwijana poprzez dodawanie multimedialnej zawartości. W oparciu o projekt, naszym  głównym  zamierzeniem jest zaproszenie do współpracy szkół – nauczycieli i uczniów. Poprzez stronę www i aplikację chcemy budować wśród młodych ludzi tożsamość lokalną – dodaje.

– Działania edukacyjne oparte na odkrywaniu lokalnych historii i opracowywaniu danych biograficznych mają służyć budowaniu więzi młodych ludzi z miastem i regionem , w którym żyją – mówi koordynator projektu Paweł Paniec i dodaje – Choć projekt niewątpliwie zainteresuje pasjonatów dziejów Gdańska i turystów, to nasze działania adresujemy przede wszystkim do młodzieży, bo misja Fundacji Centrum Solidarności streszcza się w haśle „takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Pamiętając, żeby mówić językiem przystępnym dla uczniów zaprosiliśmy do współpracy rysownika Jacka Frąsia, który wykona dla nas serię krótkich komiksów o Niezapomnianych, które będą promować aplikację.

Niezapomniani.org nie jest wyszukiwarką grobów, ale pełni funkcję wirtualnego przewodnika, który na mapie cmentarza wskazuje miejsca pochówku ważnych dla historii Gdańska i Pomorza osób. Aplikacja wskaże użytkownikowi drogę do grobu, wytyczy ścieżkę a do tego wyświetli portret, krótki biogram i  zatrzymany w kadrze fragment z  życia Niezapomnianych.

Projekt ma charakter pilotażowy – przygotowano trasy na jednym cmentarzu. Zespół Fundacji wystosował pisemne zapytanie do kilkudziesięciu gdańskich środowisk zawodowych, stowarzyszeń skupiających ludzi kultury, sztuki, naukowców i działaczy społecznych. Powstała lista 160 nazwisk, z których Kapituła , na podstawie krótkich roboczych biogramów, wybrała nazwiska do opracowania w pierwszej kolejności. W skład Kapituły weszli: prof. Andrzej Januszajtis, z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego–prof. Cezary Obracht – Prondzyński, z ramienia Muzeum Historii Miasta Gdańska – dr Janusz Dargacz, z ramienia Prezydenta Miasta Gdańska – Antoni Pawlak oraz z ramienia organizatora projektu – Danuta Kobzdej.

Po wpisaniu w przeglądarkę adresu www.niezapomniani.org można dowiedzieć się więcej  o Niezapomnianych, zapalić symboliczny znicz przy wybranym grobie, albo odbyć spacer przygotowanymi lub wytyczonymi przez siebie ścieżkami tematycznymi.

Projekt ma charakter otwarty. Czekamy na zgłoszenia kolejnych nazwisk wraz z przesłanymi biogramami i zdjęciami.

  Olimpia Schneider  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19124 

Print Friendly, PDF & Email