Gdańsk: Zdrowie zaczyna się w głowie

Gdańsk: Zdrowie zaczyna się w głowie

11 maja startuje trzecia edycja Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie Zaczyna się w Głowie" – inicjatywy, która ma na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejawu dbania o siebie.

Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia.  „Zdrowie zaczyna się w głowie”, dlatego często zdarza się też, że to ciało daje znak, że coś złego dzieje się w sferze psychologicznej: pojawiają się bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości.

– Zwracanie się po wsparcie w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy gdy chcemy coś po prostu zmienić w swoim życiu jest przejawem dbania o siebie i dojrzałości – przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyn się w głowie”.

Do współpracy przy realizacji kampanii zaprosiła Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej został Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Zaproszenie do udziału w projekcie zostało przesłane do psychoterapeutów pracujących w rożnych ośrodkach i prywatnych gabinetach. Patronat merytoryczny objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej a medialny Radio Gdańsk. Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej są szansą na poznanie możliwości uzyskania wsparcia specjalistów – psychoterapeutów, psychologów, pedagogów i innych specjalistów w Gdańsku.

– Chcemy, by gdańszczanie spróbowali, czym jest konsultacja z terapeutą czy udział w warsztatach rozwoju osobistego i przekonali się, że to nic wstydliwego dać sobie pomóc – mówi Joanna Kiedrowicz z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. 

– Zależy nam, by kontakt z psychologiem przestał być traktowany jako powód do zakłopotania – dodaje Katarzyna Wieczorek z Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” – widzimy, że kampanie społeczne mogą w tym bardzo pomóc. W tym roku pochylamy się nad tematem depresji, ponieważ dotyka coraz większego grona ludzi w różnym wieku.

Jak alarmuje WHO, nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji – nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze. – Tymczasem, depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć. Jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest do tego zachęcać – mówią organizatorzy kampanii.

W ramach tegorocznych Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim pt.” DepresJa? Porozmawiajmy!” oraz konferencja popularnonaukowa dla rodziców pt. „Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”.

Wszystkie działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do akcji. Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje specjalistyczne należy się umawiać bezpośrednio u psychologów, psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u organizatorów. Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium wydarzeń dostępne są na stronie www.zdrowiezaczynasiewglowie.pl.

  Katarzyna Wieczorek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18103 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.