Gdańsk: „Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie”

Gdańsk: „Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie”
Fot. Adminstrator

„Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie" – wraz z sezonem grzewczym rusza gdańska kampania edukacyjna, którą na sezon grzewczy 2018/2019 przygotował Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza, sposobów zapobiegania emisji zanieczyszczeń oraz ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka.

W kampanii nacisk położony jest na ochronę kręgosłupa. Skąd taki pomysł? – Przeciętny użytkownik pieca opałowego w sezonie grzewczym przerzuca ponad 5 ton węgla, tym samym narażając na urazy i zwyrodnienia swój kręgosłup – podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.

Ulotki, plakaty, zawieszki i filmik

W ramach kampanii dystrybuowane będą ulotki informacyjne, plakaty i zawieszki. Materiały przekazane będą m.in. do Straży Miejskiej, Rad Dzielnic, Gdańskich Nieruchomości oraz Fundacji ARMAAG.

Plakaty będzie można zobaczyć na miejskich citylightach, a spoty radiowe usłyszeć w lokalnych rozgłośniach radiowych. Plakaty będą także eksponowane w środkach komunikacji miejskiej, w których zobaczymy również krótki film informacyjny o kampanii.

Zlikwiduj piec węglowy – weź dotację!

Kampania ma ograniczać  tzw. niską emisję pochodzącą z ogrzewania indywidualnego oraz propagować informację o możliwości uzyskania dofinansowania do 7000 zł przez osoby fizyczne na zmianę ogrzewania z węglowego na ekologiczne (miejskie, gazowe, elektryczne). W 2018 roku Gdańsk wprowadził nowe rodzaje dotacji i zwiększył kwoty dofinansowania na zadania związane z ochroną środowiska. Nowością są nie tylko wyższe kwoty dotacji, ale także zmiana warunków ubiegania się o nie wspólnot mieszkaniowych.

Większą kwotę dotacji, bo aż do 7000 złotych, mogą od teraz otrzymać osoby fizyczne, prawne i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zamianę ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast dla wspólnot mieszkaniowych dotacja może wynieść nawet 20 000 złotych – 100% wydatków (minus wydatki poniesione na lokale komunalne). Dotacją objęte są wydatki poniesione na montaż instalacji służącej do transportowania ciepła z węzła cieplnego do poszczególnych lokali w budynku. Dodatkowo, osoby fizyczne z danej wspólnoty mogą otrzymać kwotę do 2000 na instalację centralnego ogrzewania w swoim lokalu złotych.

Szczegóły dotacji, dokumenty do pobrania: www.gdansk.pl/ekodotacje

Źródło i fot. nadesłane

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19039 

Print Friendly, PDF & Email