Gdańsk: Węzeł integracyjny w Rebiechowie otwarty

Gdańsk: Węzeł integracyjny w Rebiechowie otwarty

Parking na 390 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych, stojaki na 25 rowerów chodniki i oświetlenie. Dzisiaj otwarto węzeł integracyjny przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Rębiechowo. Wartość inwestycji to 9 mln zł.

– Cieszę się, że otwieramy dzisiaj, tak potrzebny parking. Dzięki niemu mieszkańcy dojeżdżający do Gdańska, będa mogli zostawić swoje auta i skorzystać z komunikacji publicznej. Co ważne, inwestycja ta została częściowo sfinansowana ze środków europejskich. – podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Jest to także przykład współpracy między gminami w obrębie metropolii trójmiejskiej, gdyż naszym partnerem w tym projekcie jest Żukowo, które rozbudowuje drogi lokalne i rowerowe – dodała.

W ramach węzła przesiadkowego po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, powstał parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Zabezpieczono na nim m.in. miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wybudowano również całą infrastrukturę techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem.

Dodatkowo postawiono również wiatę na 25 stojaków dla rowerów. Te elementy wykonano w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności wykonawca musiał opracować projekty, a dopiero po ich sporządzeniu przystąpił do ich realizacji.

Powstał tutaj też niewielki zbiornik retencyjny, który zapewni odpowiednie odwodnienie terenu.

– Parking działał będzie na zasadzie park & ride i na razie dostępny będzie bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu. Rozważamy czy w przyszłości, nie wprowadzić opłat parkingowych, a bezpłatne korzystanie z niego umożliwić osobom korzystającym z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – mówił podczas otwarcia dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Mieczysław Kotłowski.

Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wykonawcą jest firma MTM S.A. z Gdyni.

Partnerem tego projektu jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa, Słoneczna oraz Czaple.

Fot. J. Pinkas

Olimpia Schneider

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.