Gdańsk: Warsztaty Terapii Zajęciowej nie muszą być nudne

Gdańsk: Warsztaty Terapii Zajęciowej nie muszą być nudne
Fot. Adminstrator

Ekologiczna podpałka do grilla – to produkt, który powstaje w Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku (PSONI Gdańsk). Jest to produkt ekologiczny i produkowany na szwajcarskiej licencji. Teraz wkracza na pomorski rynek.

Warsztaty Terapii Zajęciowej stwarzają dorosłym osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji zawodowej i społecznej. To tutaj pracując w różnych pracowniach nabywają i pogłębiają umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. W Warsztacie Terapii Zajęciowej przy ul. Tysiąclecia 13a prowadzonych przez PSONI Gdańsk w codziennej terapii zajęciowej uczestniczy 55 osób dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 18 do 56 lat.

– Są u nas osoby, które radzą sobie całkiem dobrze. I są takie, które przechodzą rehabilitację społeczną, a udział w warsztatach jest już dla nich dużym dokonaniem. Staramy się, aby osoby, które radzą sobie lepiej kierować na ścieżkę rozwoju zawodowego przygotowaną przez Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (BIZON). W ciągu ostatnich 10 lat udało się skierować na rynek pracy ponad 70 osób. Obecnie też mamy podopiecznych, którzy znajdują się na takiej ścieżce – opowiada Krzysztof Skrzypski kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Do obecnego budynku przy ul. Tysiąclecie 13a WTZ przeprowadziły się w sierpniu 2016 r. Od tego czasu w siedzibie przeprowadzono generalny remont wielu pomieszczeń przeznaczonych na  pracownie terapeutyczne. A to nie koniec. W budynku nadal trwają bieżące prace modernizacyjne, tak by stworzyć jak najlepsze warunki do terapii. W najbliższym czasie dzięki współpracy z Miastem Gdańsk przeprowadzony zostanie generalny remont dachu – na ten cel Miasto przeznaczyło 150 tys. zł.

Podpałka, czyli innowacja z WTZów

– Zależało nam, aby nasi podopieczni pracowali przy produkcie, który znajdzie swoją niszę na rynku. Trzeba zerwać ze stereotypem, że w Warsztatach Terapii Zajęciowej powstają przedmioty nikomu nie potrzebne czy okazjonalne – podkreśla Skrzypski.

Podpałka produkowana jest na zasadzie franczyzy społecznej. Właścicielem wszelkich praw związanych z produktem jest szwajcarska fundacja Les Perce Neige.

–Nasz warsztat, jako jeden z nielicznych w Polsce ma prawa do produkcji i sprzedaży podpałki na terenie kraju – dodaje Skrzypski.

Ekologiczna rozpałka K–Lumet jest przyjazna dla środowiska naturalnego, w pełni naturalna, czysta i bezzapachowa. Doskonale spełnia swoje zadanie nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, dostarczając wystarczająco silny płomień nawet przez 20 minut.

– Pudełko podpałki, w której znajduje się 16 sztuk kosztuje 19 zł. Ktoś może powiedzieć, że to drogo, że można kupić taniej. Ale nasz produkt wykonywany jest ręcznie. To, że produkują go osoby niepełnosprawne nie oznacza, że jest gorszej jakości – tłumaczy Krzysztof Skrzypski. Często jest całkowicie odwrotnie. Kiedy wytwarzany produkt jest dobrej jakości, kiedy osoba go wykonująca widzi, że on się sprzedaje, to ta codzienna czynność staje się dla niej bardzo istotnym elementem życia. Nagle zaczyna robić coś, co ma sens, co jest potrzebne. Wtedy inaczej patrzy się na swoją pracę, inaczej się w nią angażuje. Nasi podopieczni wkładają w produkcję całe swoje serce – dodaje Skrzypski.

Produkt wykonywany jest na szwajcarskiej licencji, z tego powodu na każdym etapie jest kontrolowany, dzięki czemu spełnia wysokie wymagania jakości. Aby kupić podpałkę należy złożyć zamówienie za pomocą maila: sklep@psoni.gda.pl

W Gdańsku działa sześć Warsztatów Terapii Zajęciowych, w których łącznie terapię przechodzi 227 osób. Procedura kwalifikacji do Warsztatów Terapii Zajęciowej jest dość prosta. Po pierwsze w zajęciach może uczestniczyć osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, ze wskazaniem do podjęcia terapii zajęciowej. Kwalifikacji dokonuje specjalistyczny zespół składający się z kierowników bądź pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z Działu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  Olimpia Schneider  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15536 

Print Friendly, PDF & Email