Gdańsk: Walka z nowotworami na GUMed

Gdańsk: Walka z nowotworami na GUMed
Fot. Adminstrator

Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet w Uppsali w Szwecji otrzymają blisko 40 mln zł na utworzenie nowego ośrodka naukowego specjalizującego się w badaniach nad aberracjami genetycznymi nabytymi w ciągu życia jako czynnikami ryzyka nowotworów i innych chorób. Jednostka powstanie w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).

Program MAB, realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 2015 roku, dedykowany jestwybitnym naukowcom z Polski lub zagranicy o uznanym dorobku naukowym, którzy w związku ze zdobytym doświadczeniem zapewnią sprawne funkcjonowanie jednostki realizującej Międzynarodowe Agendy Badawcze. Celem programu jest umożliwienie utworzenia w Polsce nowych jednostek badawczych (struktur organizacyjno–prawnych), w których międzynarodowe zespoły reprezentujące różne specjalizacje naukowe będą realizować badania naukowe i prace rozwojowe na światowym poziomie.

Projekt, który będzie realizowany na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, uzyskał wsparcie w wysokości ponad 39 mln zł. Jego liderami są dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej GUMed oraz prof. dr Jan Dumański z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali. 

–  Głównym celem naszych badań jest opracowanie genetycznej i funkcjonalnej charakterystyki mutacji pozygotycznych (zmian w normalnych komórkach w wyniku procesu starzenia) oraz podjęcie próby wykorzystania jej w przedklinicznej diagnostyce chorób nowotworowych, czyli zanim jeszcze pojawią się pierwsze oznaki raka lub będzie można stwierdzić go radiologicznie. Ponieważ w ogromnej większości przypadków wczesna diagnoza nowotworu decyduje o szansach na wyleczenie, nasze badania mogą mieć duży wpływ na zmniejszenie śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych ‒ mówi prof. Jan Dumański.

Pozyskane środki pozwolą również na utworzenie 5 specjalistycznych grup badawczych. Finansowanie przyznano na 5 lat.

Źródła: fnp.org.pl, gumed.edu.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17445 

Print Friendly, PDF & Email