Gdańsk: W niedzielę rozpoczynają się Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

Gdańsk: W niedzielę rozpoczynają się Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
Zapraszamy do udziału

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego serdecznie zaprasza w dniach 15-20 września 2019 r. na obchody „Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie”.

Obchody odbywają się w ramach kampanii pt. „Odmień swoją głowę – schizofrenia – nie oceniaj, dowiedz się więcej!”, która na celu zmianę myślenia o osobach doświadczających kryzysów psychicznych i zachęca do pozbycia się stereotypów oraz zrozumienia, że osoby doświadczające zaburzeń psychicznych, to ludzie tacy sami jak TY. Pamiętajmy, że co czwarty z nas miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym.

Przypomnijmy, że w Gdańsku wdrażany jest „model deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”.

– Zakłada on spersonalizowane wsparcie, które polega na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych, w oparciu o indywidualny plan terapeutyczny – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – To wielopłaszczyznowe podejście do problemu, polegające na zrozumieniu potrzeb człowieka, następnie motywowaniu go do działań aktywizujących, do pełnienia ról społecznych. Ważne jest także udzielenie kompleksowej pomocy rodzinie i bliskim osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Inauguracja Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie odbędzie się 15 września na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim Molo, gdzie o godz. 13:00 każdy będzie miał możliwość przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji.

W poniedziałek 16 września w Urzędzie Marszałkowskim w godz. 9:00 – 14:00 odbędzie się konferencja i warsztaty „Otworzyć Bramy Tolerancji – jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie?”.

Także w poniedziałek, w godz. 15:00 – 18:00 będzie miał miejsce „Ogród Tolerancji”, czyli prezentacja dobrych praktyk na podstawie doświadczeń Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Kręgi wsparcia” – jako perspektywa działań wobec osób w kryzysie. „Ogród Tolerancji” będzie miał miejsce w ogrodzie przy Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Gdańsk ul. Chopina 42.

To tylko niektóre z propozycji Dni Solidarności. Więcej wydarzeń i szczegółowy program w załączeniu oraz na stronie: www.otwartebramy.org i fanpejdżu Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego.

10 tez o schizofrenii:
Schizofrenia jest chorobą.
Schizofrenia jest zaburzeniem wielowymiarowym.
Schizofrenia nie jest tylko chorobą.
Schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną.
Schizofrenia nie jest chorobą nieuleczalną.
Jest schizofrenia, nie ma schizofreników.
Chorzy na schizofrenię mają takie same prawa jak inni.
Chorzy na schizofrenię nie zagrażają innym bardziej, niż osoby zdrowe.
Chorzy na schizofrenię oczekują szacunku, zrozumienia i pomocy.
Schizofrenia odkrywa pytania wspólne chorym i zdrowym.

Print Friendly, PDF & Email