Gdańsk: Uczą się radzić sobie z żałobą

Gdańsk: Uczą się radzić sobie z żałobą
Fot. Adminstrator

Blisko 100 szkół w Gdańsku dziś (21 listopada) już po raz drugi organizuje „Dzień Tumbo”, czyli dzień solidarności z dziećmi i młodzieżą w żałobie. Celem wydarzenia jest zachęcenie uczniów do rozmowy o śmierci i żałobie oraz pomoc finansowa osieroconym.

W Polsce co pół godziny dziecko traci bliską osobę. To oznacza, że codziennie również w społeczność szkolną wkracza osierocony uczeń. Szkoła jest ważnym miejscem dla każdego dziecka, a tym bardziej dziecka w żałobie, dlatego powinno się w niej podejmować temat cierpienia, choroby i śmierci. Im bardziej społeczność szkolna zostanie „oswojona” z tematyką śmierci, tym łatwiej będzie dziecku, w wypadku straty kogoś bliskiego, odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz uzyskać wsparcie. Mówienie o śmierci i umieraniu jako o normalnym i naturalnym problemie może pomóc młodym ludziom zdobyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

 – Duże zainteresowanie szkół Dniem Tumbo w 2016 r. utwierdziło nas w przekonaniu o potrzebie kontynuowania tego projektu. Przez cały rok działamy w sferze edukacji, której celem jest zwiększenie świadomości o żałobie dzieci. W roku szkolnym 2016/2017 udzieliliśmy 200 godzin konsultacji psychologicznych, 460 uczniów wzięło udział w Spotkaniach z Bajką w Europejskim Centrum Solidarności, 141 szkół otrzymało książkę terapeutyczną Czary mamy. W tym roku wydaliśmy już kolejną bajkę–plasterek: Za siódmą górą.”– mówi Agnieszka Paczkowska, koordynatorka programu, psycholog Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną.

Program Dnia Tumbo zawiera część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie dowiadują się, czym jest żałoba, jakie pojawiają się wtedy emocje, jak sobie z nimi radzić. Ćwiczenia odwołują się do fabuły bajek, wokół hasła: „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”. Ważnym elementem Dnia Tumbo są także działania zainicjowane przez samych uczniów, na rzecz dzieci, które straciły kogoś z bliskich. Środki zebrane podczas licznych kiermaszów, wyprzedaży  i mini–aukcji w szkołach zostaną przeznaczone na wsparcie podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych „Tumbo Pomaga”, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Podopieczni funduszu otrzymują wsparcie w edukacji, prezenty z okazji świąt, czy dnia dziecka. W 2016 r. podczas Dnia Tumbo uczniowie gdańskich szkół zebrali kwotę 26 000 zł, równowartość 26 rocznych stypendiów dla podopiecznych funduszu.

– Kolejny raz w gdańskich placówkach oświatowych uczyć i świętować będzie Słonik Tumbo. Wdzięczny jestem Fundacji Hospicyjnej za wdrożenie w naszych przedszkolach i szkołach profesjonalnych programów edukacyjnych i wsparcia dla dzieci po utracie rodziców i opiekunów. Trudno nam objąć myślami co czuje dziecko, tracąc nagle, czy nawet w jakiejś perspektywie czasowej jednego, czy dwoje rodziców. Nie możemy spełnić jego marzeń o powrocie rodzica, możemy jednak w profesjonalny sposób towarzyszyć jego rozwojowi i wspierać tych, którzy pozostali. Tumbo bez naszego wsparcia pozostanie słodką maskotką. Dziękuję za zaangażowanie przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Jesteście prawdziwą siłą i mocą sprawczą. Dzięki wam nikt nie pozostaje osamotniony, a przechodzenie okresu żałoby daje szansę na budowanie silnych fundamentów dalszego życia. Dziękuję wszystkim przyjaciółkom i przyjaciołom Tumbo! – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i ambasador Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja Hospicyjna zaprasza także na otwarty wykład dla rodziców i opiekunów dzieci przeżywających żałobę. Podczas spotkania z psycholog Agnieszką Paczkowską będzie można dowiedzieć się, jak mądrze wspierać pociechy w tej trudnej sytuacji. Wykład odbędzie się we wtorek 21 listopada o godz. 17:30 w Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku, przy ul. Kopernika 6. Wstęp wolny.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16964 

Print Friendly, PDF & Email