Gdańsk: Sytuacja w domu pomocy społecznej pod kontrolą

Gdańsk: Sytuacja w domu pomocy społecznej pod kontrolą
Fot. pixabay.com

Z wdrożonymi procedurami bezpieczeństwa i przy pełnej współpracy ze służbami sanitarnym działa obecnie dom pomocy społecznej, w którym potwierdzono przypadki zachorowania na COVID-19. W placówce przebywa obecnie 60 mieszkańców, a 16 osób jest hospitalizowanych.

– Z duża troską, ale też z wdrożeniem zaplanowanych wcześniej procedur bezpieczeństwa, postępujemy w domu pomocy społecznej, w którym są podopieczni z koronawirusem – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Testy zostały wykonane wszystkim podopiecznym i pracownikom DPS-u. Wynik pozytywny otrzymało łącznie 17 osób, z czego jedna osoba przebywa w izolacji domowej. Jest to pracownik, który zgłosił się do sanepidu w poniedziałek, 13 kwietnia.

Pozostałe 16 osób, wśród których jest 15 mieszkańców DPS-u oraz 1 pracownik jest hospitalizowanych.

-Osoby, które są mieszkańcami domów opieki społecznej są w grupie podwyższonego ryzyka. Dziękuję dyrekcji Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, do którego zwróciliśmy się z prośbą, za przyjęcie podopiecznych naszej placówki – mówiła prezydent Dulkiewicz.

W nocy oraz nad ranem w sobotę poszczególne osoby zarażone koronawirusem zostały przewiezione do szpitala zakaźnego. W tej chwili w placówce przebywa 60 podopiecznych oraz 12 osób personelu. Placówka funkcjonuje obecnie z zaplanowanymi, a obecnie wdrożonymi procedurami bezpieczeństwa.

– Dodatkowo wdrożyliśmy jeszcze więcej obostrzeń wewnętrznych, poza śluzami standardowymi, które funkcjonują już od kilku tygodni, pojawiły się dodatkowe śluzy higieniczne, a cały personel pracuje w strojach takich, jak personel szpitalny.  W związku z tym powinniśmy uniknąć eskalacji tego zjawiska, natomiast na bieżąco  to obserwujemy– informuje Grzegorz Szczuka dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.

– Przygotowaliśmy również, do wprowadzenia do tej placówki, personel zastępczy, który jest już po pobraniu testów, tak żebyśmy mieli gwarancję, że w momencie uzupełnienia zespołu, pracę rozpocznie tam personel z ujemnymi wynikami – dodaje Szczuka.

W Domu Pomocy Społecznej jest także zatrudniony na stałe lekarz zakaźnik, który  będzie mógł monitorować stan pozostałych osób, które np. do tej pory miały wynik negatywny. W przyszłym tygodniu będą pobierane wymazy i robione testy, po to by mieć pewność, że osoby z ujemnymi wynikami są zdrowe. W tej chwili mamy także wdrożoną taką procedurę, że cały budynek jest zamknięty. Została także wprowadzona specjalna   procedura odbioru nieczystości z tego domu pomocy społecznej.

Prezydent Dulkiewicz podziękowała dyrekcji oraz pracownikom Domu Pomocy Społecznej. Podziękowania również skierowała do Dariusza Drelicha Wojewody Pomorskiego i Tomasza Augustyniaka, Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz służb sanitarnych, którzy wykazywali pełne wsparcie w niesieniu pomocy osobom zakażonym.

Źródło: gdansk.pl

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku
Print Friendly, PDF & Email