Gdańsk: Skrzynka, która ratuje życie

Gdańsk: Skrzynka, która ratuje życie
Fot. Adminstrator

W piątek 7 września w Gdańskim Centrum Ratownictwa Wodnego przy molo w Brzeźnie odbyła się konferencja, dotycząca nowych oraz już funkcjonującymi w Gdańsku defibrylatorów. Spotkanie związane było z przekazaniem przez Fundację Ratuj Życie nowych defibrylatorów AED.

Urządzenia trafiły do Gdańska w ramach projektu „Przesyłka dla serca”.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Joanna Pińska, Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski oraz przedstawicielka sponsora Beata Stefaniuk oraz Barbara Wójcik z fundacji Ratuj Życie. W ramach konferencji, oprócz przedstawiania projektu, obyła się też prezentacja działania urządzenia oraz krótki warsztat z resuscytacji krążeniowo – oddechowej z użyciem defibrylatora AED.

Nowe defibrylatory w Gdańsku

Miasto Gdańsk otrzymało 6 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED, gotowych do użycia w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Defibrylatory AED dla miasta przekazała Fundacja Ratuj Życie w ramach projektu „Przesyłka dla serca” realizowanego dzięki środkom UPS Foundation. –Wiele możemy uczynić aby w przestrzeni publicznej były takie niewielkie urządzenia, które mogą uratować życie. A życie ludzkie jest bezcenne – mówił podczas konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Jak połączymy siły sponsorów i możliwości budżetu miasta, to można zrobić dużo więcej – kontynuował prezydent Gdańska.

Trzy spośród sześciu podarowanych defibrylatorów są już zainstalowane.

Znajdziemy je w następujących lokalizacjach:

·         Jantarowa 1 – Molo Brzeźno, Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego

·         Wydmy 1 – Kąpielisko Stogi

·         Szafarnia 6 –Marina Gdańsk– przystań jachtowa

Pozostałe defibrylatory AED zostaną zainstalowane w następujących miejscach:

·         Al. Grunwaldzka Pętla tramwajowa Oliwia

·         Targ Węglowy przy parkingu dla rowerów

·         Szeroka/ Grobla I

–  Traktujemy wasz dar jako konkretną pomoc, ale i jako promocję oraz zachętę aby w przestrzeni publicznej Gdańska było jak najwięcej tego typu urządzeń. – mówił  prezydent Gdańska. – Choroby serca i choroby wieńcowe to część współczesnej cywilizacji, więc takie inicjatywy są niezwykle potrzebne – dodał Paweł Adamowicz.

– Chciałabym podziękować władzą miasta, bo to już kolejny raz kiedy się spotykamy – mówiła na spotkaniu przedstawicielka sponsora, firmy UPS Beata Stefaniuk – Pierwszy raz spotkaliśmy się kilka lat temu. Wtedy przekazaliśmy defibrylatory na stadiony miejskie. Teraz zależało nam, aby urządzenia AED znalazły się też w ogólnodostępnych miejscach, w których jest dużo mieszkańców i turystów. – dodała Beata Stefaniuk.  

Jak działa defibrylator AED

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) znacznie podnosi bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w okolicy osób. Jest to proste w obsłudze urządzenie do udzielania pierwszej pomocy w przypadku gdy poszkodowany nie oddycha prawidłowo.

Zadaniem defibrylatora jest ocena rytmu serca osoby poszkodowanej. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, urządzenie generuje impuls elektryczny, dzięki któremu zostaje przywrócony prawidłowy rytm serca. Jego użycie jest bardzo proste, wystarczy słuchać wyraźnych komend głosowych, które instruują osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach. U poszkodowanych z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia, wykonanie defibrylacji w połączeniu z prowadzeniem uciśnięć klatki piersiowej w ciągu pierwszych minut od zatrzymania krążenia zwiększa szansę na przeżycie nawet do 75%. – Defibrylatory AED są całkowicie bezpieczne. Są to urządzenia w pełni automatyczne. Samodzielnie oceniają rytm serca osoby poszkodowanej i podejmują decyzję o podjęciu czynności. Ta pełna automatyzacja urządzenia zapewnia nam bezpieczeństwo. Nawet niedoświadczona osoba, słuchając komunikatów jest w stanie skutecznie przeprowadzić czynności ratujące życie. – mówiła podczas spotkania Barbara Wójcik z fundacji Ratuj Życie.

Choroby układu krążenia (w tym nagłe zatrzymanie krążenia) to główna przyczyna zgonów w Europie. Nagłe Zatrzymanie Krążenia dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2–5% pacjentów. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby w przestrzeni publicznej pojawiło się jak najwięcej defibrylatorów. O skutecznym działaniu tego urządzenia mogliśmy się przekonać w kwietniu, kiedy jeden z gdańskich defibrylatorów ulicznych uratował życie człowiekowi. Defibrylatorów używali też ratownicy na gdańskich plażach. Dzięki takiemu urządzeniu, uratowali oni kolejną osobę na kąpielisku w Brzeźnie – To nie jest kupowanie gadżetów, które nie są nikomu potrzebne – stwierdził Leszek Paszkowski, dyrektor GOS. – Dwa przypadki z zeszłego roku pokazały, że to działa. Oba przypadki użycia defibrylatorów zakończyły się sukcesem. Także warto inwestować w działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. To są realne, ocalone ludzkie życia.– podkreślił Leszek Paszkowski.

– Mamy nadzieję, że takie projekty jak „przesyła dla serca” będą kontynuowane – powiedziała Barbara Wójcik z fundacji Ratuj Życie.

Defibrylatory zakupione przez miasto

Miasto Gdańsk w grudniu 2017 r. kupiło 10 defibrylatorów. Wszystkie zainstalowano na ścianach budynków, w łatwo dostępnych miejscach publicznych. – Dostarczenie takiego urządzenia w miejsce publiczne, gdzie pomoc może być udzielona natychmiastowo znacznie zwiększa szanse przeżycia osoby poszkodowanej. – mówiła Joanna Pińska, dyrektor WBiZK.

 Koszt zakupu i instalacji tych defibrylatorów wyniósł 109 970,94 zł.

·         1 szt. – Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12,

·         1 szt. .– ul. Wilanowska 2, przy wejściu do Referatu Straży Miejskiej,

·         1 szt. – Zespół obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74,

·         1 szt. – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni/ Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Wyspiańskiego 9A,

·         3 szt. – Gdański Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3, budynek administracyjny (dyrekcja zoo), pawilon żyraf, pawilon lwów

·         1 szt. – Komisariat V Policji, ul. Obrońców Wybrzeża 19

·         1 szt. – Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2, ul. Smoleńska 6/8

·         1 szt. – Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, ul. Równa 14.

Defibrylatory w Budżecie Obywatelskim

O tym jak ważny dla mieszkańców Gdańska jest dostęp do defibrylatorów, świadczą wyniki glosowania w Budżecie Obywatelskim 2018. Zakup i montaż urządzeń AED w najbardziej uczęszczanych punktach Gdańska okazał się, bezapelacyjnym zwycięzcą wśród projektów ogólnomiejskich. Projekt ten uzyskał ponad 6 tysięcy głosów (następny w kolejności projekt ogólnomiejski otrzymał niecałe 4 tysiące). Projekt przewiduje zakup 26 urządzeń, oznakowanie miejsc, w których będą one zainstalowane oraz szkolenia z ich obsługi. Koszt tego projektu to 760 650 zł. Poniżej lista lokalizacji, w których będą zainstalowane defibrylatory AED w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018:

·         Balcerskiego 35 ( IX komisariat policji)

·         Sztormowa (deptak przy budynku poczty)

·         Kołobrzeska (zajezdnia przy SKM Przymorze)

·         Czerwony Dwór 33 (Zielony Rynek) przy przejściu dla pieszych

·         Żaglowa 11 (przy bankomacie MTG)

·         Krasińskiego/ Zdrojowa ( przystanek tramwajowy Brzeźno)

·         Plac Gustkowicza 13 (Centrum Interwencji Kryzysowej)

·         Stara Twierdza 1 ( Twierdza Wisłoujście)

·         Plac Kołodziejskiego (Pętla autobusowa dworca PKP Wrzeszcz)

·         Platynowa 6 F–( I komisariat Policji )

·         Stryjewskiego 28 (pływalnia Stogi)

·         Rakoczego ( przystanek tramwaj/ autobus)

·         Kartuska ( pętla tramwajowa Siedlce)

·         Chałubińskiego 13 ( pływalnia LO nr 7)

·         Świętokrzyska ( pętla tramwajowa Łostowice)

·         Witosa ( pętla tramwajowa Chełm)

·         3–go Maja (przy dworcu PKS)

·         Targ Rybny ( parking)

·         Podwale Grodzkie (przy Krewetce)

·         Gradowa 6 ( Centrum Hewelianum)

·         Plac Solidarności 1 (Europejskie Centrum Solidarności)

·         Rajska ( Skwerek Heweliusza przy fontannie)

·         Siedleckiego 14  (pływalnia Osowa) 

·         Dworcowa 9 (Gdański Archipelag Kultury)

·         Boguckiego 98 (OSP Świbno)

·         Turystyczna 28 (OSP Sobieszewo)

Defibrylatory pojawiły się także w gdańskich tramwajach. Pięć takich urządzeń funkcjonuje już w zmodernizowanych wcześniej tramwajach niskopodłogowych. W planach jest instalacja defibrylatorów we wszystkich 62 pojazdach N8C, które będą podawane modernizacji.

Wiele tego typu urządzeń jest na wyposażeniu obiektów sportowych zarządzanych przez Gdański Ośrodek Sportu. Defibrylatory, które znacząco poprawiają zakres możliwości udzielania pomocy przez ratowników, zainstalowane są m.in. w następujących miejscach: Miejska Hala Sportowa przy ul. Kołobrzeskiej, pływalnia Orunia i Chełm, Stadion Żużlowy im. Z. Podleckiego przy ul. Zawodników oraz przystań żeglarska Tamka.

  Jędrzej Sieliwończyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18747 

Print Friendly, PDF & Email