Gdańsk: Pobiegli, by wesprzeć walkę z rakiem piersi

Gdańsk: Pobiegli, by wesprzeć walkę z rakiem piersi

Niemal 700 zawodniczek i zawodników wzięło udział w międzynarodowym biegu charytatywnym Run for The Cure, który w niedzielę (30 września) odbył się na terenie Centrum Hewelianum. Kolejna edycja już za rok.

Tradycja organizacji dorocznego biegu, którego celem jest promocja profilaktyki leczenia raka piersi, a całkowity dochód z zapisów przeznaczony na wsparcie osób chorych, sięga lat 80–tych ubiegłego wieku. Idea Run for The Cure rozprzestrzeniła się na całym świecie, a dzięki Fundacji OmeaLife trafiła także do Polski. Po raz pierwszy właśnie w Gdańsku odbyła się polska edycja wydarzenia, podobny bieg miał miejsce równolegle jeszcze w sześciu miastach Europy.

Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach: biegowej na dystansie 6 km oraz nordic walking (dystans 3 km). Pokonanie malowniczej, ale pełnej wzniesień trasy dla wielu stanowiło wyzwanie, jednak wszystkim startującym udało się ukończyć zawody. Każdy biegacz i “kijkarz” tuż po przekroczeniu mety otrzymał pamiątkowy medal – oczywiście na różowej wstążeczce, bo róż to kolor przypominający o profilaktyce nowotworów piersi.   

– Dziękujemy bardzo za ogromne wsparcie jakiego nam udzieliliście rejestrując się w tym biegu – powiedziała po zakończeniu zawodów Ewelina Puszkin, jedna z założycielek Fundacji OmeaLife. – Naszym celem było wzbudzenie większej świadomości wśród młodych kobiet, takich jak my, o tym że każda i każdy z nas może zachorować na raka piersi. Chcieliśmy was zachęcić do regularnych badań: młodsze kobiety do robienia USG raz w roku, a panie powyżej 50 roku życia do korzystania z mammografii. To bardzo ważne!

– Mam nadzieję, że wszyscy którzy tutaj dziś z nami są, nie tylko sami wykonają badania profilaktyczne, ale że każdy z nich namówi przynajmniej jeszcze pięć osób, by zadbały o profilaktykę – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, z–ca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. – Bo po to jest ten bieg, żebyście dbali o swoje zdrowie. Cieszę się, że pierwsza polska edycja biegu mogła odbyć się właśnie w Gdańsku, w Centrum Hewelianum. Naszym marzeniem jest by Centrum, tak jak nowojorski Central Park, jak najczęściej było widownią takich właśnie wydarzeń. Dziękuję wam za tę przygodę. Za rok widzimy się tutaj na drugim Run for The Cure – 29 września 2019 r.!

Gdańska edycja biegu ma w swojej nazwie dodatkowy człon: “Memoriał Olgi Gajdus”. Olga była współzałożycielką Fundacji OmeaLife. Zmarła na raka piersi w kwietniu 2018 r. Jej matka wystartowała w biegu w kategorii nordic walking.

Fot.: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

  Izabela Biała, gdansk.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18923 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.