Gdańsk: Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń?

Gdańsk: Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń?
Fot. gdansk.pl

W najbliższych dniach zniesione zostaną kolejne obostrzenia związane z COVID-19. O tym, w jaki sposób wpłynął one na funkcjonowanie miasta rozmawiano podczas spotkania miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego.

W zebraniu udział wzięły służby mundurowe oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich prowadzących działania związane z Covid-19 na terenie Gdańska.

– Pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń, zachowujmy rozsądek i mądrze korzystajmy z możliwości spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Utrzymujmy odpowiedni dystans fizyczny i przestrzegajmy zasad higieny i bezpieczeństwa – apelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Pamiętajmy, że w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie zachować dystansu powinniśmy nadal zasłaniać nos i usta – dodała.

Place zabaw i siłownie pod chmurką

Od poniedziałku, 1 czerwca rozpoczęte zostaną prace mające na celu sukcesywne przywracanie dostępu do placów zabaw i siłowni pod chmurką. Po ogłoszeniu zasad sanitarnych, które mają obowiązywać na terenie takich obiektów, zostaną one wprowadzone. W mieście znajduje się łącznie ponad 250 tego typu obiektów. Wszystkie zostaną udostępnione do użytkowania gdańszczankom i gdańszczanom do połowy czerwca.

Na plaże od 1 czerwca

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpocznie się w poniedziełek, 1 czerwca. Od tego dnia będzie można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie. Kolejne kąpieliska będą uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie, w dniach 26 czerwca oraz 1 lipca. Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kolejnych kąpieliskach: Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Jelitkowo Klipper oraz Świbno. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować w godzinach 9.30-17.30.
Co ważne, Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotuje wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawią się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostaną również opublikowane na stronie https://kapieliskagdansk.pl.
Jako administrator, GOS będzie zalecał również zachowanie dystansu fizycznego oraz noszenie maseczek podczas pobytu nad morzem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi. W przypadkach skrajnego naruszania obowiązujących zasad, ratownicy wodni będą współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i sanitarne.

Na baseny trzeba poczekać …

Trwają prace, dzięki którym otwarte zostaną 4 miejskie pływalnie. Obecnie trwa proces napełniania niecek wodą, który zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Następnie wykonane zostaną niezbędne badania pod kątem m.in. bakterii e-coli czy legionelli. Co istotne, uzdatniona woda basenowa jest w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, więc użytkownicy będą mogli czuć się bezpiecznie.
Wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca. Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid – 19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Bilety do ZOO nadal tylko on-line

W najbliższy weekend nadal obowiązuje limit 500 osób, które mogą przebywać jednocześnie na terenie ogrodu zoologicznego. Przypominamy również, że bilety nadal można kupować jedynie on-line – https://bilety.zoo.gda.pl/

Na stronie wybieramy konkretny termin wizyty. Apelujemy o przemyślany zakup biletów wstępu, bo nie możemy przyjmować ich zwrotów, ani wymieniać na inny termin.

Nadal nie będzie wstępu dla posiadaczy biletów rocznych, kart mieszkańca i pakietów gdańskiego lwa. Dodatkowe usługi na terenie ogrodu (np. gastronomia, pamiątki) działają w ograniczonym zakresie. Nieczynne pozostają park linowy, wypożyczalnia wózeczków oraz kolejka retro.

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń 797 909 112

Obecny stan izolacji społecznej wyzwolił w ludziach heroiczne postawy, ale też pogłębił problemy, które dzieją się w zaciszu domów. Dlatego w Gdańsku powstał całodobowy numer alarmowy. Pomoc można uzyskać dzwoniąc na nr 797909112 lub pisząc na adres mailowy wsparcie@mopr.gda.pl. Kontaktując się z dyżurującym specjalistą osoba dzwoniąca uzyska niezbędne wsparcie ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny. W sytuacjach tego wymagających zostanie wszczęta Procedura Niebieskiej Karty. Żadne zgłoszenie, nawet anonimowe nie pozostanie bez echa, bez odpowiedniej reakcji służb.

Olimpia Schneider
Fot. gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email