Gdańsk: „Ośmiu Wspaniałych” odebrało nagrody

Gdańsk:  „Ośmiu Wspaniałych” odebrało nagrody

Organizują akcje krwiodawstwa, pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, zbierają datki dla hospicjum, spotykają się z seniorami, pomagają w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, organizują charytatywne biegi. Lista ich zasług jest znacznie dłuższa, mimo że sami są bardzo młodzi. Dziś, 15 maja w siedzibie Rady Miasta podczas uroczystej gali laureaci XIX Gdańskiej Edycji Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odebrali nagrody za swoją prospołeczną działalność.

–  Ideą konkursu jest propagowanie wśród młodzieży postaw prospołecznych i szlachetnej działalności na rzecz potrzebujących – tłumaczyła Bożena Brauer, przewodnicząca Gdańskiego Komitetu Organizacyjnego Konkursu Ośmiu Wspaniałych. – Podziwiamy i gratulujemy młodzieży, która jest dziś z nami. Dziękuję, że poświęcacie swój czas dla innych.

Nastolatkom w imieniu prezydenta Gdańska dziękował też zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

– Jesteście dumą Gdańska. Nadal bądźcie tacy rozważni i odważni – mówił Piotr Kowalczuk. – Strategia naszego miasta opiera się o cztery filary: wolność, solidarność, równość i otwartość. Wam te wartości nie są obce, dlatego w imieniu prezydenta Gdańska jeszcze raz gratuluję.

Laureaci XIX Edycji Konkursu 8 Wspaniałych 2018 r. :

Agata Czajka – uczennica Zespołu Szkół Łączności i wychowanka Bursy Gdańskiej, gdzie działa w jej Samorządzie i Radzie. Bardzo angażuje się w działalność Klubu Wolontariusza ZSŁ. Dużym sukcesem Agaty była organizacja dwóch akcji krwiodawstwa w szkole, rozpropagowała również akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu remontowała mieszkania chronione na terenie gminy oraz prowadziła warsztaty dla dzieci z Domów Dziecka w Gdańsku.   Stara się pokazywać, że wolontariat to ciekawe i twórcze spędzenie wolnego czasu i świadomość, że razem możemy pomóc wielu ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.  

Daria Ichilczyk – uczennica XIX LO w Gdańsku, od 4 lat działa jako wolontariuszka w ramach szkolnego koła Caritas, w akcjach na rzecz Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, w Domu Samotnej Matki.   Bierze też udział w projekcie „Młodzi Liderzy w akcji”, w ramach którego przygotowała dwie akcje dla dziennego Domu Seniora „Wigor” i dla dzieci z ubogich rodzin. W ramach współpracy ze „Świetlicą Dobrą” prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, pomaga w organizacji czasu wolnego podopiecznych, w odrabianiu lekcji oraz w trakcie realizacji zajęć planowych. Swój czas poświęca też dzieciom w przedszkolu terapeutycznym w Pruszczu Gdańskim oraz zuchom z 3 Gdańskiej Gromady Zuchowej.

Dawid Januszkiewicz – uczeń XIV LO w Gdańsku, od 4 lat zaangażowany w wolontariat, ostatnio w projekt „Solidarnej Szkoły”, propagując solidarność społeczną. Organizował i sam uczestniczył w kwestach na rzecz gdańskiego hospicjum. W ramach fundacji „Mam marzenie” zorganizował zbiórkę materiałów plastycznych i maskotek dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym, a dla fundacji „Droga” włączył się w przygotowanie świątecznych paczek – niespodzianek. Dawid jest otwarty na potrzeby uczniów pochodzących z rodzin imigrantów i uchodźców. Dzięki niemu w szkolnym wolontariacie działają także uczniowie z niepełnosprawnościami i pochodzący z różnych kultur.

Kaja Komorowska – w tym roku kończy 33 Gimnazjum w Gdańsku, uczęszcza też do szkoły muzycznej. Działa w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy. Od wielu lat angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, w tym swojej siostrze, która porusza się na wózku inwalidzkim oraz pracując jako wolontariuszka w Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Pierwszy Krok”, gdzie pomaga jako wolontariuszka podczas rehabilitacji i zajęć grupowych, w tym hipoterapii. Kaja rozwija również swój talent muzyczny w ramach zespołu muzycznego, a także pasje sportowe, zawsze mając na uwadze możliwość działania na rzecz różnych środowisk.

Jakub Krawczyk – to wicemistrz Polski, członek Polskiej Kadry Narodowej Gimnastyków, uczeń 3 kl. XI LO SMS. Od 3 lat jest wolontariuszem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, dla którego  organizował bieg charytatywny oraz ultra maraton. Wspierał organizację meczu charytatywnego z udziałem dziennikarzy TVP. Współorganizuje spotkania podopiecznych ze znanymi ludźmi. Włączył się w akcję „Pomagam” dla szkoły w Dziemianach poszkodowanej w wyniku wichury. Rozpropagował akcję Ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek na rzecz dzieci ze szpitali. Mimo zaangażowania w sport wyczynowy, potrafi zawsze znaleźć czas na pomoc potrzebującym, zwłaszcza chorym dzieciom.

Mateusz Molenda – uczeń III kl. Gimn. W ZSO nr 8. Swoje działania kieruje do seniorów  i uczniów, są to imprezy kulturalno–sportowe, integracyjne.  Zorganizował akcję dla chłopca  z epilepsją lekooporną, wspierał akcje Pomorskiego Hospicjum, kwestując na jego rzecz, angażując się w zbiórkę nakrętek. Twierdzi, że prawdziwa integracja zaczyna się w sercu człowieka. Wspierał organizację konferencji dla uczniów niepełnosprawnych „Aktywni zawodowo”. Włączał się  w akcje na rzecz dzieci w czasie ferii, angażuje się w oprawę biegów, maratonów, pełni wolontariat w czasie meczów Lechii Gdańsk. Uważa, że pomaganie jest przyjemne, warto i trzeba pomagać.

Ewa Radziewicz – uczennica VII LO jest aktywnym instruktorem ZHP, prowadzi zajęcia wychowawcze oparte na wartościach patriotycznych i chrześcijańskich, od 2012 bierze udział w corocznym zlocie na Westerplatte. Współorganizuje obozy letnie i śródroczne biwaki. W III klasie gimnazjum opiekowała się niepełnosprawna koleżanką, pozbawioną kontaktu z rówieśnikami. Poza szkołą  realizuje też własny projekt Kultura Podziemi, promując młodych artystów poprzez organizację koncertów oraz wystaw w świetlicy Wymiennikownia w Gdyni. Zdaniem wychowawcy, wieloletnia działalność Edyty w wolontariacie wynika z jej potrzeby pomocy innym oraz dążenia do jednoczenia ludzi wokół szlachetnych celów”.

Jakub Soja – uczeń Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia nr 19, aktywnie uczestniczy w działaniach szkolnego zespołu wokalnego „Wielki Błękit”, z którym występował  w Domu Pomocy Społecznej. Reprezentuje też szkołę w konkursach rangi wojewódzkiej, osiągając   wysokie lokaty. Brał udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności na rzecz potrzebujących. Zna i rozumie potrzeby osób niepełnosprawnych. Już w szkole podstawowej został wolontariuszem, by, jak mówi: opiekować się ludźmi starszymi, chorymi, wymagającymi specjalnej opieki oraz dziećmi z rodzin o niskim statusie materialnym. Cieszy się ,że może komuś podarować serce, czas, uśmiech, zdolności.

Wyróżnieni w Konkursie 8 Wspaniałych:

Magdalena Bork – Szkoła Podstawowa  nr 56

Julia Bichowska – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2

Filip Maniński – Szkoła Podstawowa nr 1

Agata Szulc – Szkoła Podstawowa nr 43

Zuzanna Owsianik  – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7

Sandra Tokarska – Państwowe Szkoły Budownictwa

Klaudia Trzópek – Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących

Julia Zimmer – Szkoła Podstawowa nr 43

W skład Komitetu Honorowego tego konkursu wchodzą ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Prezydent Miasta Gdańska, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Rektor UG. Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

  Anna Mizera–Nowicka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18138 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.