Gdańsk: Orszak Trzech Króli po raz dziesiąty

Gdańsk: Orszak Trzech Króli po raz dziesiąty

“Cuda, cuda ogłaszają” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Orszak Trzech Króli. Nawiązuje ono do słów kolędy, „Dzisiaj w Betlejem”, której korzenie sięgają XIX wieku, i która ma swoje odpowiedniki protestanckie i prawosławne. Motyw przewodni Orszaku zachęca do pielęgnowania tradycji: kolędowania w gronie najbliższych i przyjaciół. W Gdańsku będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja.

Orszak odbędzie się w Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020. Zbiórka o 11.30 przy ulicy Piwnej na wysokości wejścia do Bazyliki Mariackiej. Wymarsz, poprzedzony modlitwą Anioł Pański, nastąpi w południe.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Na czele Orszaku – prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

W ich role wcielą się: dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski , Larry Okey Ugwu dyrektor NCK i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. W tym roku w role Maryi Józefa i Dzieciątka wcielą się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz oraz ich syn, 5 – miesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja – polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.

Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze Szkół Fregata uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy. Ok 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.

W tym czasie każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli przejdzie rekordową liczbą 900 miejscowości w Polsce i za granicą. Dekadę temu w Gdańsku Orszak pojawił się pierwszy raz w historycznej Oliwie w okolicach Katedry. Jednak z racji coraz większego zainteresowania, a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników, organizacja Orszaku została przeniesiona w historyczne przestrzenie Głównego Miasta i Drogi Królewskiej.

Orszak Trzech Króli

Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020

11.30 zbiórka (ul. Piwna, na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej)

12.00 wymarsz

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Alicja Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.