Gdańsk: Nagła decyzja rządu - zamknięte cmentarze

W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy od soboty, 31 października do poniedziałku 2 listopada zmianie ulegają, ustalona wcześniej organizacja ruchu oraz kursowanie komunikacji miejskiej. W najbliższą sobotę autobusy i tramwaje kursować będą według sobotnich rozkładów jazdy, w niedzielę zgodnie z rozkładem świątecznym, a w poniedziałek tak jak w dni powszednie. Linie specjalne są odwołane. Obowiązuje też zakaz handlu w okolicach nekropolii.

Ogłoszona na ostatnią chwilę decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy w okresie od soboty, 31 października do poniedziałku 2 listopada spowodowała konieczność wprowadzenia zmian. Wcześniej ustalone zasady związane z możliwością wchodzenia na cmentarze, organizacją ruchu, kursowaniem komunikacji miejskiej oraz przycmentarnym handlem – są odowołane.

W sobotę i w poniedziałek na gdańskich cmentarzach zaplanowane są pogrzeby, które zgodnie z decyzją rządu mogą się odbywać według planu. W związku z czym, w tych dniach nie ma możliwości całkowitego zamknięcia wszystkich wejść na cmentarze. W dniu Wszystkich Świętych, w niedzielę, 1 listopada wszystkie wejścia na gdańskie cmentarze zostaną zamknięte. W najbliższych godzinach na furtkach pojawią się informacje o zamknięciu nekropolii. Analogiczne informacje pojawiły się również na tablicach zmiennej treści. Straż miejska oraz inne służby będą prowadziły wzmożone kontrole w okolicach cmentarzy. Bardzo prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń policji, straży miejskiej oraz innych służb.  

Organizacja ruchu 

W związku z nagłą decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy od soboty, 31 października do poniedziałku 2 listopada, planowane na dzień wszystkich świętych zmiany w organizacji ruchu nie zostaną wprowadzone. Ze względów bezpieczeństwa, w okolicach cmentarzy, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h. Nie zostaną wprowadzone, zaplanowane wcześnie zmiany w organizacji ruchu, które miały obowiązywać 1 listopada. Utrzymany zostaje zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego i 3 maja

Komunikacja miejska 

W związku z podjętą przez Rząd RP decyzją o zamknięciu cmentarzy od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada włącznie, nie będzie realizowana specjalna oferta przewozowa, przygotowana na okres Wszystkich Świętych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. 

Oznacza to brak w te dni dodatkowych tramwajowych linii specjalnych 63, 66 i 68, specjalnych linii autobusowych 601, 608, 610, 627 oraz wzmocnień kursów na wybranych liniach tramwajowych i autobusowych. 

  • 31.10.2020 r (sobota) 

– wszystkie linie tramwajowe i autobusowe będą funkcjonować wg sobotnich rozkładów jazdy, 

  • 01.11.2020 r. (niedziela, Wszystkich Świętych) 

– wszystkie linie tramwajowe i autobusowe będą funkcjonować wg świątecznych rozkładów jazdy, 

  • 02.11.2020 (poniedziałek, Dzień Zaduszny) 

– wszystkie linie tramwajowe i autobusowe będą funkcjonować wg powszednich rozkładów jazdy. 

Ze względu na fakt, iż Rząd RP ogłosił decyzję o zamknięciu cmentarzy dopiero w piątek, 30.10.2020 r. po godz. 15.30, w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach mogą być nadal eksponowane komunikaty o specjalnej ofercie przewozowej, przygotowanej na okres 31.10-02.11. Informacje te będą w najbliższym czasie sukcesywnie usuwane. 

Decyzje w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w kolejny weekend (07-08.11.2020 r.) zapadną w przyszłym tygodniu. 

Print Friendly, PDF & Email