Gdańsk: Łaźnia dla osób bezdomnych: można wykąpać się, ogrzać, obciąć włosy

Gdańsk: Łaźnia dla osób bezdomnych: można wykąpać się, ogrzać, obciąć włosy

W Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Żaglowej 1 w Gdańsku ruszyła w formie instytucjonalnej łaźnia dla osób bezdomnych. Pięć dni w tygodniu (w dni powszednie) bezdomni przebywający w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta mają w łaźni zapewniony dostęp między innymi do bieżącej zimnej i ciepłej wody, kąpieli oraz wymiany odzieży i  bezpłatnych środków higienicznych.

Na miejscu osoby bezdomne mogą także wysuszyć odzież, a w ramach zabiegów higieniczno–zdrowotnych również obciąć włosy. W ofercie łaźni są też: gorąca herbata i przede wszystkim możliwość ogrzania się. Z usług łaźni korzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni – część kąpielowa jest podzielona na dwa skrzydła, umożliwiające intymność.

Podmiotem prowadzącym – na zlecenie gminy Gdańsk – „placówkę w placówce” jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Organizacja podpisała z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku umowę na świadczenie usługi. Miasto przekazało na prowadzenie łaźni w tym roku 55 tysięcy złotych.

Dodajmy, że z tej formy wsparcia – ale w ekstremalnych, kryzysowych przypadkach – mogą też skorzystać inni potrzebujący gdańszczanie.

Godziny funkcjonowania łaźni:

poniedziałek w godz. 13 – 16,

wtorek w godz. 10 – 13,

środa w godz. 13 – 16,

czwartek w godz. 10 – 13,

piątek w godz. 13 – 16.

  Dariusz Wołodźko Urząd Miasta Gdańsk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15128