Gdańsk: Konkurs na Mini Granty na Oruni. Mieszkańcy wybierali projekty

Gdańsk: Konkurs na Mini Granty na Oruni. Mieszkańcy wybierali projekty
Fot. Adminstrator

Nauka kontredansa, spacer literacki lub warsztaty stolarki – m.in. na te projekty mogli głosować w niedzielę (15 września) mieszkańcy Oruni w ramach konkursu Mini Granty: „Na Oruni fajnie jest!” zorganizowanego przez Stację Orunia placówkę Gdańskiego Archipelagu Kultury.

– Stacja Orunia odpowiada za działania kulturalne w tej części Gdańska – tłumaczy Monika Jarząbek, kierownik placówki GAK. – Jako dzielnicowy dom kultury chcemy wejść w środowisko i zaprosić mieszkańców do decydowania o tym, jak to życie kulturalne ma na Oruni wyglądać. Do konkursu Mini Grantów przymierzaliśmy się dwa lata. Zaprosiliśmy mieszkańców do zgłaszania projektów i wyszło świetnie, bo wpłynęło ich dużo, we wszystkich widać zaangażowanie mieszkańców, realizację tych które nie wygrały w konkursie odłożymy na później.

Mieszkańcy Oruni mogli głosować w kategorii finansowej: 1,5 tys.zł, 1 tys. zł i 500 zł na jeden grant, który otrzyma najwięcej głosów. Każdy, kto wziął udział w pikniku w Stacji Orunia, otrzymał po 5 punktów, które mógł rozdysponować wg. własnego uznania. Wszystkie wygrane projekty będą zrealizowane do 20 grudnia 2019 roku.

Podczas pikniku sąsiedzkiego w ogródku Stacji Orunia autorzy projektów prezentowali swoje pomysły i zachęcali do głosowania na nie.

– Jestem fanką architektury żuławskiej i myślę, że znajdę chętnych, którzy razem ze mną zechcą oglądać ją w pigułce – zachęcała Lucyna Korytowska autorka projektu „Śladami żuławskich domów podcieniowych i gotyckich kościołów”. – Zaczęlibyśmy od najmniejszego domu podcieniowego na Oruni, potem czekałby na nas duży dom podcieniowy na Lipcach „Lwi zamek” i kolejne miejscowości.

Kolejny projekt, na który mogli głosować mieszkańcy Oruni, to spacer literacki – „Mój oruński notatnik. Spacer z twórczym pisaniem”.

– Zajmuję się pisaniem i mam misję wewnętrzną, żeby państwa do pisania zachęcać – mówiła Barbara Piórkowska, gdańska pisarka, autorka m.in. powieści „Szklanka na pająki”. – Często kojarzymy tę czynność jako traumatyczną, przypominają nam się wszystkie polonistki w szkole, które państwa katowały, że przecinek ma być tu a nie gdzie indziej itp. To nieprawda, pisanie jest radością jak każdy proces twórczy, więc chciałam zaprosić wszystkich, żebyśmy się twórczo radowali. Zajmuję się literaturą, sama piszę, prowadzę warsztaty twórczego pisania, wpadłam więc na pomysł, żeby z twórczym pisaniem wyjść w teren, wyjść na spacer, na który państwa zapraszam.

Kolejny projekt to „Oruńskie wariacje z drewnem” czyli warsztaty stolarskie.

– To zajęcia dla dzieci i dorosłych. Dla tych pierwszych klejenie, malowanie, budowanie z różnych elementów konstrukcji z klocków od łódki po samolot – mówi Ireneusz Myszker, autor projektu. – Dla osób starszych konstruowanie skrzyneczek, pudełek czy innych rzeczy które można wykorzystać w domu, w pracowni stolarskiej są też różne narzędzia, o nich też możemy porozmawiać.

Projekty na które głosowali mieszkańcy 15 września, w czasie pikniku w ogródku Stacji Orunia:

Kategoria 1500 zł:

  1. ŚLADAMI ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH I GOTYCKICH KOŚCIOŁÓW – wycieczka,
  2. ORUŃSKIE WARIACJE Z DREWNEM – warsztaty,

Kategoria 1000 zł:

  1. PRAKTYCZNA PANI & STYLISTKA – warsztaty,
  2. ZATAŃCZMY KONTREDANSA NA ORUNI! – cykl zajęć,
  3. MÓJ ORUŃSKI NOTATNIK. SPACER Z TWÓRCZYM PISANIEM – spacer,
  4. POMYSŁOWO I KOLOROWO – warsztaty.

Kategoria 500 zł:

  1. KOMPOZYCJE ROŚLINNE ZAKLĘTE W PAPIER – warsztaty.

W kategorii Mini Grantów 500 zł został zgłoszony 1 wniosek; spełnił on wszelkie wymagania formalne; automatycznie przechodzi do realizacji, wobec tego ta kategoria finansowa nie podlegała głosowaniu.

Źródło: gdansk.pl
Fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

Print Friendly, PDF & Email