Gdańsk: „Każdy może pomóc” – ponad 500 marzeń do spełnienia

Gdańsk: „Każdy może pomóc” – ponad 500 marzeń do spełnienia
Fot. Adminstrator

Już po raz piąty gdańszczanie będą mogli spełniać marzenia dzieci, które tego bardzo potrzebują. W tym roku pracownicy MOPRU przygotowali listy z marzeniami ponad pięciuset dzieci. Każdy z nas może zostać świętym Mikołajem! Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy.

Projekt „Każdy może pomóc”, to przedsięwzięcie, dzięki któremu mieszkańcy Gdańska mają możliwość spełniać marzenia dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Akcja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń charytatywnych w mieście. Z roku na rok coraz więcej marzeń dziecięcych spełnia się dzięki ludziom dobrej woli. W okresie przedświątecznym jest wiele podobnych akcji w całym kraju, jednakże akcja „Każdy Może Pomóc” jest wyjątkowa.

– Takich przedsięwzięć charytatywnych jest wiele, ale tylko to skierowanie jest od gdańszczan dla gdańszczan. Każdy z nas może wylosować dziewczynkę lub chłopca, którym przygotuje świąteczną paczkę. Warto podkreślić, że co roku o sto osób więcej włącza się w tę piękną akcję – podkreśla prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz, który również przygotuje prezenty dla trojga podopiecznych gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Jak można spełnić marzenie dziecka

Projekt polega na losowaniu listów i przygotowaniu prezentu dla konkretnego dziecka. W liście czytamy, kim ono jest, co lubi, jakie ma zainteresowania. Na tej podstawie darczyńca sam decyduje o rzeczach, które zamierza zakupić dla dziecka, aby sprawić mu radość. Wyjątkowe jest w tej akcji to, że każdy list przygotowywany jest indywidualnie i opisuje każde dziecko z osobna. Pomoc pozyskana dla dzieci z rodzin wspieranych przez MOPR jest, zatem spersonalizowana. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i upominki opatrzone są wyłącznie kodem. Ponadto, listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu. Taka forma zachęcania do pomagania jest wyjątkowa i przez to wyróżnia się od wielu dobroczynnych akcji społecznych. Dodatkowo nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że zebrane informacje posłużą do napisania listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki.

Ponad 500 listów czeka do odbioru

W tym roku pracownicy socjalni przygotowali już ponad pół tysiąca listów.

Listy można odebrać osobiście w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Konrada Leczkowa 1A lub zadzwonić pod numer tel. 797 909 120, możesz także otrzymać list wysyłając maila na adres mailowy kmp@mopr.gda.pl. Czas na odbiór listu jest do 1 grudnia.

Zapakowane prezenty muszą trafić do magazynu na Międzynarodowych Targach Gdańskich ul. Żaglowa 11 w Gdańsku w terminie od 5 do 9 grudnia 2016 roku.

Finał akcji i wręczenie paczek odbędzie się 14 grudnia.

 – Cała akcja w ubiegłym roku przerosła nasze oczekiwania. Dzieci nie kryły radości i wzruszenia – mówi Magdalena Theus. – Radość, którą można było zobaczyć, była najlepszym dowodem na to, że warto włożyć w pomaganie tyle energii. Niespodzianka się udała. Każdy, kto zrobił prezent, włożył w to dużo serca. I oto chodziło!

Wspólnie spełnionych zostało już ponad 900 życzeń dzieciaków

Podczas czterech edycji projektu „Każdy może pomóc” świąteczne paczki otrzymało łącznie 935 najmłodszych gdańszczan. W 2012 roku podczas wielkanocnej pilotażowej akcji 20 darczyńców obdarowało dzieci z rejonu Centrum Pracy Socjalnej Nr 6 w MOPR, tego samego roku w okresie świat Bożego Narodzenia akcję rozszerzono o wszystkie Centra Pracy Socjalnej i udało się obdarować 86 dzieci. Rok później – w 2013 roku już udało się powiększyć grupę szczęśliwych marzycieli do 172 osób! W 2014 roku już 276 najmłodszych potrzebujących gdańszczan obdarowano prezentami w akcji „Każdy Może Pomóc”. Rekordowa ilość paczek przypadła na rok 2015, aż 401 dzieci otrzymało wymarzone prezenty.

Nowatorski projekt

Nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że zebrane informacje posłużą do napisania listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki. Projekt „Każdy może pomóc” doceniony został przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała też wyróżnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej!

  Olimpia Schneider Urząd Miasta Gdańsk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14755

Print Friendly, PDF & Email