Gdańsk: Każdy może działać w kulturze

Gdańsk: Każdy może działać w kulturze

Spotkania podróżnicze, o sztuce, filozofii, ekologii, warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, działania performatywne, koncerty czy projekcje filmowe. Mijają dwa lata działalności programu Otwarty IKM. W tym czasie 95 organizatorów znalazło w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej miejsce dla swoich projektów i pomoc w ich realizacji. Z programu może skorzystać każdy!

Już od dwóch lat, w poniedziałki i piątki, siedziba Instytutu Kultury Miejskiej otwiera się na inicjatywy kulturalne, społeczne i edukacyjne mieszkańców Gdańska i metropolii. IKM zaprasza do organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń – wszystkiego, co jest możliwe do realizacji w sieni IKM, z uwzględnieniem jej warunków i ograniczeń.

– Pomysły na wydarzenia są różnorodne. Od początku istnienia programu odbywają się warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, działania performatywne, projekcje filmowe, koncerty. Dużą popularnością cieszą się spotkania o podróżach, te najczęściej są łączone z warsztatami lub pokazami multimedialnymi. To w sumie 196 godzin wydarzeń zrealizowanych w programie otwarty IKM. Łącznie gościliśmy ponad 2230 osób – opowiada Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Swoje projekty w 2017 roku zorganizowały w IKM organizacje trzeciego sektora, m.in.: Fundacja “Instytut Globalnej Odpowiedzialności”, Stowarzyszenie Instytut Czasu, Fundacja „Piękne Drzewo”, Pracownia Inicjatyw Społecznych „DYM”, Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości, Fundacja Kultury Przestrzeni „Zobaczyć na nowo”, Stowarzyszenie „PROM*Kultura”, Fundacja trzy cztery!, Fundacja im. Heleny Keller, Fundacja Pomysłodalnia, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, a także osoby indywidualne.

– Wśród zrealizowanych projektów wybraliśmy kilkanaście najciekawszych, a ich organizatorów poprosiliśmy o podzielenie się wrażeniami i poradami. Być może relacje z tych wydarzeń podsuną wam własny pomysł na działanie? Jeśli tak się stanie, zachęcamy do złożenia wniosku! Najciekawsze z nich prezentujemy na www.otwarty.ikm.gda.pl/wybrane–projekty/. Zapraszamy do lektury i inspiracji! – mówi Katarzyna Buczek.

Wydarzenia w ramach otwartego IKM w styczniu

15 i 16 stycznia w godz. 9.00 – 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie Trójmiejskie Spotkanie Humanistyczne TRIHUM. To dwudniowa, otwarta konferencja, podczas której wystąpią: prof. Dilwyn Knox z University College London z wykładem „Evil in monistic forms of philosophy”, dr Gerd Gerhardt z Münster Universitat, który opowie o Kształtach zła, Iwona Krupecka z Uniwersytetu Gdańskiego z wykładem „O czym się dowiadujemy, wchodząc do labiryntu. Zło w twórczości Julio Cortazara” czy Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, która poruszy temat Teatralnych oblicz zła oraz Mateusz Dyrda z prelekcją „Do Androids Dream of Electric Evil?”.

12 stycznia w IKM spotkają się sympatycy i członkowie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym z okazji jubileuszu 10–lecia istnienia. 22 stycznia Stowarzyszenie Teatralne Ingenium poprowadzi warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego Elementy kultury oraz zasady savoir–vivre związane z kulturą Głuchych, 19 stycznia warsztaty kaligrafii z Galerią Kunsztownia, a 29 stycznia Karolina Kowalczyk poprowadzi spotkanie podróżnicze Japonia – kraj kwitnącej wiśni i majestatycznych Torii z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchych.

Otwarty IKM to program współorganizacji projektów, w ramach którego można uzyskać dotacje w wysokości do 500 zł na działania kulturalne, społeczno–kulturalne, edukacyjne oraz otrzymać wsparcie merytoryczne i techniczne pracowników Instytutu Kultury Miejskiej oraz miejsce do realizacji przedsięwzięcia.

Na propozycje i pomysły działań organizatorzy czekają do 10. dnia każdego miesiąca. Szczegóły na stronie: www.otwarty.ikm.gda.pl.

 

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17324