Gdańsk: Jedno drzewo to tlen dla ciebie i dwóch osób!

Gdańsk: Jedno drzewo to tlen dla ciebie i dwóch osób!

5 tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego zostanie posadzonych 12 maja w matemblewskim lesie. Drzewka będzie można sadzić od godz. 11.00 do 14.00. W programie ognisko, gorący posiłek, a każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat poświadczający fakt posadzenia drzewa. 

Impreza na stale wpisała się już w kalendarz gdańskich wydarzeń. W ubiegłym roku około 2 tysięcy osób posadziło las na terenie gdańskich lasów w pobliżu Brętowa przy Lipnickiej Drodze.

– Każda okazja do mówienia o tym, jak ważny jest las w życiu człowieka jest bardzo cenna. Dlatego cieszy mnie fakt, że co roku udaje nam się zmobilizować gdańszczan do tego, żeby poświęcili swój wolny czas i wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Warto przyjść i wnieść swoją cegiełkę do tego, żeby nasze dzieci mogły oddychać czystszym powietrzem – mówi Maciej Lorek, dyrektor gdańskiego Wydziału Środowiska.

Tegoroczna odsłona akcji odbędzie się na terenie Leśnictwa Matemblewo (szczegóły na plakacie). Teren przygotowany do sadzenia to 0,7 hektara, a do posadzenia będzie kilka tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego.

– W akcji może wziąć udział każdy. Mogą przyjść pojedyncze osoby, całe rodziny, ale także większe grupy uczestników. Zapraszamy każdego bez wyjątku – nie tylko mieszkańców Gdańska, również osoby mieszkające poza Trójmiastem, czy turystów. Przygotowaliśmy łącznie 5 tysięcy sadzonek dębu do posadzenia – mówi nadleśniczy Jacek Szulc z Nadleśnictwa Gdańsk. – Zapraszamy niezależnie od pogody. Wspólne, rodzinne sadzenie drzew to niezapomniana przygoda dla wszystkich. To zresztą fantastyczny sposób na aktywne spędzenie soboty– dodaje Szulc. 

Na miejsce zbiórki łatwo będzie trafić dzięki oznaczeniom, które będą w dwóch punktach, które zaznaczono na mapce: od ul. Myśliwskiej (rejonu stacji PKM) oraz ul. Potokowej. Przy ulicy Potokowej i Myśliwskiej będą stali także wolontariusze, którzy pokierują do miejsca sadzenia.

– Tradycyjnie, uczestnikom wydawane będą certyfikaty, które w ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wydano ich ponad pół tysiąca, z czego większość to zaświadczenia rodzinne 2+1, czyli liczbę uczestników możemy szacować na blisko półtora tysiąca! Mamy nadzieję, że dla nikogo nie zabraknie sadzonek – podkreśla Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska.

Podobnie jak w latach poprzednich, sadzenie drzew organizuje gdański Wydział Środowiska wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk Lasów Państwowych. W sadzeniu będą pomagać leśnicy oraz wolontariusze.

  Joanna Kubik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18091