Gdańsk „Honorowym Ekspertem w zakresie profilaktyki grypy”

Gdańsk „Honorowym Ekspertem w zakresie profilaktyki grypy”

Gdańsk został wyróżniony – trzeci raz z rzędu! – za miejski program profilaktyki grypy i otrzymał tytuł „Honorowego Eksperta w zakresie profilaktyki grypy”, przyznawany w ramach projektu „Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”.

Wyróżnienie wręczono podczas tegorocznej XI debaty ekspertów FLU FORUM 2019, która odbyła się 10 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP. W imieniu miasta odebrała je Izabela Chorzelska – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. usług społecznych.

Gdańsk otrzymał wyróżnienie „w uznaniu zasług na rzecz szerzenia profilaktyki grypy oraz trud wkładany w realizację ważnych zadań z zakresu promocji ochrony zdrowia” – jak informują organizatorzy z „Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Warto podkreślić, że gdański program profilaktyki grypy w bieżącym roku został wyróżniony już trzeci raz z rzędu – za sezony: 2016/ 2017; 2017/ 2018; a teraz za sezon: 2018/2019.

Szczepienia przeciwko grypie od 2006 roku

– Realizowany nieprzerwanie od 2006 roku program miejski profilaktyki grypy obejmujący szczepienia przeciwko grypie pod hasłem „Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia!” skierowany jest do mieszkanek i mieszkańców Gdańska w wieku 65 lat i więcej, w szczególności o obniżonej odporności, chorujących przewlekle – podkreśla Izabela Chorzelska. – W sezonie 2018/2019 zakontraktowane przez Miasto szczepienia zostały wykorzystane w 100%: zaszczepiono 3868 gdańszczanek i gdańszczan.

Dla gdańszczan i gdańszczanek po 65. roku życia

Począwszy od 2017 roku grupą objętą programem są gdańszczanki i gdańszczanie po 65. roku życia, ze wskazaniem lekarskim do szczepienia przeciw grypie. W ramach programu, oprócz szczepień, prowadzona jest też edukacja w zakresie znaczenia szczepień ochronnych i zagrożeń wynikających z braku szczepienia oraz pod względem postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Szczepienia wykonywane są w okresie od września do początku grudnia w wybranych placówkach na terenie miasta.

W tym roku szczepionki do przychodni powinny trafić w drugiej połowie września.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.