Gdańsk: Egzoskop dla neurochirurgii

Gdańsk: Egzoskop dla neurochirurgii

Gdański szpital im. Mikołaja Kopernika otrzymał w użyczenie egzoskop – pierwszy w Polsce tego typu sprzęt zastosowany w operacjach neurochirurgicznych. Urządzenie zakupiono ze środków finansowych Gdańska w ramach porozumienia dotyczącego  wsparcia pacjentów szpitali. Do tej pory przekazano już na ten cel ponad 3 mln zł.

– Egzoskop, jest jednym z wielu urządzeń zakupionych na podstawie umowy z marszałkiem województwa pomorskiego – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. – Sprzęt który dzisiaj przekazujemy do użytkowania, to świetna inwestycja. Cieszymy się że mamy w Gdańsku fantastyczny zespół specjalistów, którzy potrafią w pełni wykorzystać to urządzenie. Ważne, jest też to że skorzystają z niego nie tylko Gdańszczanki i Gdańszczanie, ale także mieszkańcy Pomorza – dodał.

Gdańsk wspiera szpitale na mocy porozumienia podpisanego w sierpniu 2018 roku przez prezydenta Pawła Adamowicza i Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Celem umowy jest wieloletnia współpraca na rzecz wsparcia pacjentów szpitali: im. Mikołaja Kopernika i im. św. Wojciecha oraz psychiatrycznego przy ul. Srebrniki. Dzięki dofinansowaniu przez samorząd szpitale będą mogły podnieść standardy oraz bezpieczeństwo wykonanych usług medycznych i zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych.

– Jesteśmy pierwszym zespołem neurochirurgii w Polsce, który takie urządzenie ma i może zaoferować go choremu – podkreślił  prof. Wojciech Kloc, kierownik oddziału neurochirurgii szpitala im. M.Kopernika. –  W ciągu miesiąca udało nam się wykonać przy użyciu tego sprzętu już 20 operacji. Sprzęt pozwala powiększyć pole operacyjne 30-krotnie, w obrazie 3D. Niewątpliwie jego zaletą jest to, że wszystkie osoby na sali operacyjnej mogą śledzić przebieg zabiegu na monitorze, mikroskop na to nie pozwalał.To pierwszy w Polsce egzoskop, czyli tor wizyjny do zabiegów endoskopii centralnego układu nerwowego oraz kręgosłupa. Kilka egzoskopów używanych w Polsce znalazło zastosowanie w operacjach laryngologicznych.

Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie do wizualizacji  pola operacyjnego w formacie 3D z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego oraz alternatywą dla mikroskopu operacyjnego.

Tej klasy sprzęt daje możliwość wizualizacji trudno dostępnych zmian wewnątrzczaszkowych, szczególnie położonych w pniu mózgu i jego okolicach. Zaletą są również małe rozmiary, które dają dużo więcej miejsca do manipulacji mikro narzędziami, niż przy zastosowaniu mikroskopu operacyjnego. Użyta technologia cyfrowa pozwala na nieograniczone możliwości rejestracji i opracowania zapisów wideo w celach dydaktycznych oraz analizę zastosowanych technik operacyjnych.Zakup sprzętu możliwy był dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta Gdańska (porozumienie z dnia 23.08.2018 r. – zakupiono m.in. tor wizyjny)  i Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. (zakup źródła światła). Wartość całego zestawu to blisko 420 tys. zł.

W 2018 r. Gdańsk przekazał szpitalom sprzęt o wartości prawie 2 mln zł, a w 2019 r. blisko 1,2 mln zł. Sprzęt ma zapewnić pacjentom, którzy w znakomitej większości są mieszkańcami Gdańska, lepszą opiekę medyczną.

W ramach realizacji porozumienia, w 2018 roku został zakupiony sprzęt na potrzeby:
Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza:
– łóżka do opieki specjalistycznej (26 szt. rehabilitacyjnych z leżem dwusegmentowym oraz 32 szt. z leżem dwusegmentowym); 47 szt. materacy w pokrowcach zmywalnych; 58 szt. materacy w paroprzepuszczalnych pokrowcach; 58 szt. szafek przyłóżkowych
– zestaw testów do diagnostyki psychologicznej pacjentów szpitala
oraz dla Copernicusa (szpital. Św. Wojciecha i szpital im. M. Kopernika):
-aparat RTG typu telekomando Luminos DRF MAX wraz  z wyposażeniem
-system osteostomów do usuwania trzpieni endoprotez bezcementowych biodra
-instrumentarium do rewizji endoprotez – uniwersalny system do usuwania panewek
– aparat USG Voluson 510 EXPERT wraz z wyposażeniem

W roku 2019, w ramach realizacji tego porozumienia został zakupiony sprzęt na potrzeby Copernicusa:
– mikroskop operacyjny typ HS Hi-R
– przezierny stół operacyjny Carbon X-TRA 7500V ,
– tor wizyjny do zabiegów z zakresu endoskopii centralnego układu nerwowego oraz kręgosłupa

Współpraca pomiędzy samorządami wynika m.in. z Regionalnej Mapy Potrzeb Zdrowotnych dla województwa pomorskiego i dotyczy np. realizacji wspólnych programów profilaktycznych, promocji zdrowia i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym (m.in. nowotworom, schorzeniom układu krążenia i cukrzycy).

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku