Gdańsk: Ciekawa kawa w kawiarni cieKAWA

Gdańsk: Ciekawa kawa w kawiarni cieKAWA

Wyjątkowa kawiarnia, w której zatrudnienie znajdą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jest coraz bliżej otwarcia. Ciekawa Spółdzielnia Socjalna właśnie otrzymała dotację z OWES na adaptację i wyposażenie lokalu.

Za drzwiami lokalu ul. Świętojańskiej 68 w Gdańsku już niebawem można będzie poczuć zapach aromatycznej kawy i pysznych słodkości. Tam z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundacji Teneo powstaje kawiarnia cieKAWA.

– Główną misją Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w którym pracuję jako kierownik warsztatów terapii zajęciowej, jest szukanie możliwości zatrudnienia dla podopiecznych. Mamy lokal użyczony Stowarzyszeniu przez miasto przy ul. Świętojańskiej 68. Dotychczas odbywały się w nim warsztaty terapii zajęciowej, ale uznaliśmy, że miejsce z takim potencjałem i w takiej lokalizacji najlepiej wykorzystać właśnie jako kawiarnię, bo jest na to popyt na rynku – wyjaśnia Krzysztof Skrzypski, Prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej i lider projektu.

Choć dokładna data otwarcia nie jest jeszcze znana, wiadomo, że goście będą mogli zawitać do lokalu już niebawem, prawdopodobnie jesienią. Najpierw dzięki pomocy internautów udało się pozyskać środki na „serce cieKAWEJ”, czyli ekspres, bez którego praca nie byłaby możliwa. Teraz Ciekawa Spółdzielnia Socjalna uzyskała środki na remont lokalu. Dzięki dotacji z Ośrodka Wparcia Ekonomii Społecznej „Dobra robota” możliwa będzie adaptacja pomieszczeń do wymogów Sanepidu, pieniądze zostaną również przeznaczone na wyposażenie kawiarni. Wszystko zmierza w dobrym kierunku, więc gościom pozostaje jedynie cierpliwie czekać – a jest na co. W cieKAWEJ można będzie dostać nie tylko kawę i ciasto.

– Na pewno będziemy wypiekać własny chleb, na bazie którego szykować będziemy w sezonie kanapki dla turystów, a może także rozwozić je na zamówienie w najbliższej okolicy. Planujemy też wyrób własnych dżemów i pierogów. Pomysłów jest dużo więcej, ale od czegoś trzeba zacząć – zapowiada Krzysztof Skrzypski.

https://www.youtube.com/watch?v=1iXQ3KQLakU

Źródło: gdansk.pl

Fot. Facebook/cieKAWA kawiarnia Gdańsk 

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18391