Futboliści promują profilaktykę raka jądra

Futboliści promują profilaktykę raka jądra
Fot. Adminstrator

Wystartowała Kampania Odważni Wygrywają! Działania poświęcone profilaktyce raka jądra, którą od 10 lat organizuje Fundacja Gdyński Most Nadziei, rozpoczęły się od eventu z futbolistami Seahawks Gdynia w Centrum Riviera.

Listopad to miesiąc, który na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. W Gdyni po raz kolejny odbędzie się wiele działań, promujących profilaktykę nowotworową i prozdrowotne zachowania. Pierwsze z nich odbyło się w Centrum Riviera. Futboliści amerykańscy z Seahawks Gdynia, którzy w kampanii biorą udział pierwszy raz, namawiali mężczyzn do samobadania. Informowali o tym, jak ważna jest profilaktyka, dzięki której wyleczalność tego nowotworu sięga 100%.

Rak jądra jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w grupie młodych mężczyzn pomiędzy 17. a 35. rokiem życia. Fundacja Most Nadziei od 10 lat promuje systematyczne samobadanie, które jest najskuteczniejszą metodą wykrywania wszelkich zmian i nieprawidłowości w obszarze jąder. Przez ten czas z programem edukacyjnym dotarła do ponad 10 tysięcy mężczyzn. W tej chwili oprócz Gdyni, w projekt zaangażowały się kolejne miasta: Konin, Zamość, Wrocław, Białystok, Toruń. W nich również odbywają się działania promujące profilaktykę raka jądra.

– Rozmawiamy, uczymy samobadania, rozdajemy ulotki. Informujemy mężczyzn jak i kobiety, które mają duży wpływ na panów, o tym jak ważna jest profilaktyka – mówi Agnieszka Krasowska, koordynator projektu w Fundacji Gdyński Most Nadziei.

– Kiedy zaproponowano nam współpracę przy kampanii, nie wahaliśmy się ani chwili. Uprawiamy męski sport, a więc trzeba dbać o męskie sprawy. Mężczyźni wybuchają śmiechem, twierdząc, że ten problem ich nie dotyczy. Miejmy nadzieję, że samoświadomość wkrótce się poprawi – Łukasz Mitura, event manager Seahawks Gdynia.

JAK SIĘ ZBADAĆ?

Wykonanie samobadania zajmuje nie więcej niż 3-5 minut. Badanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego w poszukiwaniu jakichkolwiek zgrubień i guzków. Badanie to najlepiej wykonać podczas kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Samobadanie powinno odbywać się raz w miesiącu.

Najbliższe wydarzenie w ramach kampanii Odważni Wygrywają odbędzie się 16 listopada. Będzie to trening z żołnierzami elitarnej Jednostki Wojskowej FORMOZA na plaży w Babich Dołach.

Przebieg kampanii i kolejne niespodzianki są na bieżąco publikowane na stronie www.odwazni.com oraz profil na Facebooku.

Wydarzenia odbywające się w ramach kampanii są bezpłatne. Jubileuszowa edycja kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” organizowana jest przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” i finansowana z budżetu Miasta Gdyni.

Inicjatywę honorowym patronatem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Źródło: gdynia.pl
Fot. Justyna Bronk
Print Friendly, PDF & Email