Fundacja WOŚP kupi łóżka dla oddziałów COVID-19

Fundacja WOŚP kupi łóżka dla oddziałów COVID-19
Fot. Łukasz Widziszowski

Zarząd Fundacji postanowił, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupi łóżka dla powstających oddziałów, których celem będzie walka z COVID-19 – poinformował w nagraniu opublikowanym na swoim profilu na Facebooku Jurek Owsiak. W ten sposób Fundacja chce wesprzeć szpitale, które borykają się z problemami organizacyjnymi wynikającymi z obecnej sytuacji, a jednocześnie zapewnić ciągłość leczenia pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi niż koronawirus.

Jak wskazuje WOŚP – do tej pory do Fundacji coraz częściej docierały niepokojące informacje o przenoszeniu łóżek, które WOŚP kupiła, chociażby dla oddziałów geriatrycznych.

– Jeszcze kilka tygodni temu walczyliśmy z tym i mówiliśmy – starajcie się tego nie demontować, z takim trudem to wszystko powstało, te stanowiska geriatryczne, te stanowiska psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. To oddziały, które mają nasz sprzęt, które mimo pandemii nadal ciężko pracują. Tam także są pacjenci! Jeżeli Państwo macie odgórne polecenie, żeby stworzyć taki oddział, proszę nas zawiadomić, ile łóżek trzeba kupić i my je kupujemy – apeluje Jerzy Owsiak.

Szef WOŚP zapewnił także, że Fundacja jest już po rozmowach ze sprawdzonymi polskimi firmami, które szpitalne łóżka produkują w Polsce i dzięki temu Fundacja może je zakupić od razu. Są to firmy, z którymi WOŚP do tej pory już współpracowała.

– Napiszcie do Fundacji – oprócz prośby dołączcie wszystkie pisma, które Wam każą takie oddziały stworzyć. Wtedy to wszystko będzie wiarygodne, prawdziwe, a my Wam kupimy także prawdziwe łóżka – zaznacza Jerzy Owsiak.

Wszystkie placówki medyczne, które takie polecenie otrzymały i muszą od zera wyposażyć nowy oddział – mogą już dzisiaj zgłosić się do Fundacji WOŚP.

Pierwszym krokiem, który umożliwi WOŚP natychmiastowe podjęcie niezbędnych działań, powinno być napisanie przez odpowiednie organy szpitala wiadomości na adres wosp@wosp.org.pl (w temacie należy wpisać „Łóżka Covid-19”). W mailu należy poinformować o swoich potrzebach związanych z liczbą łóżek, a także dołączyć skan dokumentu potwierdzającego, że szpital ma taki oddział utworzyć.

Drugim krokiem będzie przesłanie prośby drogą tradycyjną zgodnie ze wszystkimi dotychczasowymi zasadami Fundacji (https://www.wosp.org.pl/medycyna/sprzet/prosby-szpitalne), które są gwarancją tego, że sprzęt zakupiony za społeczne pieniądze będzie odpowiednio użytkowany, a także wykorzystywany w leczeniu osób, dla których został przeznaczony.

WOŚP zapewnia, że o wszystkich zakupach Fundacja będzie informować na swoich stronach internetowych i profilach na Facebooku.

– Sytuacja w kraju jest bardzo trudna. Mam dzisiaj bardzo ważny komunikat, ale najpierw chciałbym zapytać Was o zdrowie i od tego chciałbym zacząć. Jak Wasze zdrowie? Jak się trzymacie? Ja jestem na kwarantannie i przestrzegam bardzo skrupulatnie wszystkich reguł, które z tej kwarantanny wynikają. Jestem w domu,  a moją wypowiedź dla Was filmuje moja żona. Jesteśmy oboje na kwarantannie – powiedział w opublikowanym w mediach społecznościowych filmiku Jerzy Owsiak.

– A z tego miejsca i przy okazji chciałbym pozdrowić wszystkich lekarzy, którzy ciężko pracują, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. Chciałbym pozdrowić personel medyczny wszystkich szpitali w Polsce, które mają coraz trudniejszą sytuację. Chciałbym pozdrowić ludzi, którzy pracują w tych szpitalach. Chciałbym pozdrowić bardzo mocno ratowników medycznych. Dzisiaj przeczytałem w Internecie list jedno z nich, list bardzo bolesny, list, który mówi, że pracują resztkami sił. Chciałbym pozdrowić tych wszystkich, którzy pracują w laboratoriach, którzy pobierają testy. Chciałbym pozdrowić pracowników Sanepidu, dziękuję Wam za telefony do mnie do domu. Dziękuję za telefony z Policji. Dziękuję za telefony, które pytają nas, czy potrzebujemy pomocy, czy potrzebujemy wsparcia psychologicznego. Jest to bardzo ważne i bardzo, bardzo istotne – zaznaczył szef WOŚP.

Print Friendly, PDF & Email