Francuski minister zdrowia: Odzyskujemy kontrolę nad epidemią

Francuski minister zdrowia: Odzyskujemy kontrolę nad epidemią
Fot Pixabay

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ocenił we wtorek, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią koronawirusa, jednak jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa. Zapowiedział, że szczepienie przeciw SARS-CoV-2 może rozpocząć się na początku 2021 r.

– Jesteśmy w fazie, gdy pandemia słabnie, nawet jeśli pozostaje na wysokim poziomie – ocenił Veran w wywiadzie dla stacji BFMTV. Jak dodał, wirus rozprzestrzenia się we Francji obecnie wolniej niż w momencie wprowadzenia ogólnokrajowej kwarantanny 30 października.

Veran zapowiedział także, że jeśli potwierdzą się informacje o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech, Francja będzie w stanie rozpocząć szczepienia z początkiem przyszłego roku. Jak dodał, Francja otrzyma od Komisji Europejskiej 30 mln dawek szczepionki i będzie ona udostępniana Francuzom za darmo.

Minister nie potrafił powiedzieć, kiedy restrykcje zostaną zniesione. Zapowiedział jedynie, że ograniczenia na granicach utrzymane będą po 1 grudnia. Jak dodał, jest też za wcześnie, by mówić o ponownym otwarciu części sklepów. Według pierwotnego planu francuski lockdown miał potrwać do grudnia lub do czasu, kiedy liczba wykrywanych nowych infekcji spadnie poniżej poziomu 5 tys. dziennie.

W poniedziałek we Francji odnotowano 9406 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – najmniej od 12 października. Dotychczas w całym kraju potwierdzono 1,99 mln infekcji, z czego 45 054 okazały się śmiertelne. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email