Francja zniesie od 15 czerwca kontrole graniczne dla obywateli państw UE

Francja zniesie od 15 czerwca kontrole graniczne dla obywateli państw UE

Od 15 czerwca Francja zniesie całkowicie kontrole graniczne dla obywateli państw UE a od 1 lipca będzie „progresywnie” znosić kontrole dla osób przybywających spoza strefy Schengen – poinformowali w piątek ministrowie spraw zagranicznych i wewnętrznych Jean-Yves Le Drian i Christophe Castaner.

– Wobec pozytywnego rozwoju sytuacji zdrowotnej we Francji i w Europie oraz zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej Francja zniesie o godz. 0.00 15 czerwca wszystkie restrykcje dotyczące podróży na swych wewnętrznych granicach europejskich (lądowych, powietrznych i morskich) wprowadzone w celu walki z pandemią COVID-19 – głosi wspólny komunikat ministrów.

Komunikat precyzuje, że podróżni z krajów członkowskich UE, jak również z Andorry, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu będą mogli przybywać na terytorium Francji bez jakichkolwiek ograniczeń.

Na zasadzie wzajemności restrykcje, w tym dwutygodniowa kwarantanna, będą jednak utrzymane na granicach z Hiszpanią i Wielką Brytanią.

Ministrowie poinformowali również, ze poczynając od 1 lipca Francja będzie „progresywnie otwierać” swoje granice zewnętrzne strefy Schengen.

Podkreślili, że otwieranie to będzie postępować „w sposób progresywny i zróżnicowany w zależności od sytuacji sanitarnej poszczególnych krajów trzecich i zgodnie z procedurami uzgodnionymi na poziomie europejskim”.

AFP przypomina, że Francja i Niemcy zaapelowały już kilkanaście dni temu o jak najszybsze otwarcie granic między państwami europejskimi. (PAP)

Fot. Pixabay