Francja: W szkołach masowe badania przesiewowe na koronawirusa na podstawie testów śliny

Francja: W szkołach masowe badania przesiewowe na koronawirusa na podstawie testów śliny
Fot. Pixabay

Od dziś we Francji rząd wprowadza masowe badania przesiewowe na obecność koronawirusa dla uczniów w szkołach na podstawie testów śliny.

Celem rządu jest wykonanie 200 tys. testów tygodniowo. Od poniedziałku początek testów zapowiedziano w tych miastach i regionach, gdzie zakończą się ferie zimowe, m.in. w Bordeaux, Lyonie i Limoges.

W pozostałych regionach testy będą przeprowadzane od 1 marca i od 8 marca.

– Zamierzamy zwiększyć zbiorowe testy przesiewowe w szkołach i na uczelniach – potwierdził na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran.

– Jeśli chodzi o testy śliny, myślimy, że prawie każdy zgodzi się na badanie – wyraził nadzieję minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem we Francji potwierdzono u 22 046 osób, w szpitalach zmarło 159 chorych na COVID-19 – podała w niedzielę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto 593 chorych, 141 trafiło na oddziały intensywnej terapii.

Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 195, do 25 464. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 3 392 chorych z COVID-19.

Od początku pandemii z powodu infekcji koronawirusowej zmarło we Francji 84 306 osób, zakażenie potwierdzono u 3 605 181 osób.

Odsetek testów z wynikiem dodatnim wzrósł z 6,1 proc. do 6,3 proc.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email