Francja: Sąd nakazał wszczęcie śledztwa wobec ministrów w związku z epidemią

Francja: Sąd nakazał wszczęcie śledztwa wobec ministrów w związku z epidemią
Fot. Pixabay

Trybunał Stanu Republiki Francuskiej poinformował w piątek w komunikacie, że zalecił wszczęcie śledztwa wobec dwojga obecnych i byłych ministrów oraz byłego premiera, którym zarzuca się brak odpowiedniej reakcji na epidemię koronawirusa.

Dochodzenie dotyczyć będzie byłego premiera Edouarda Philippe’a, byłej minister zdrowia Agnes Buzym i obecnego szefa tego resortu Oliviera Verana. 90 skarg przeciw politykom wnieśli m.in. lekarze, osoby chore na COVID-19, policjanci i funkcjonariusze służby więziennej.

Sąd odrzucił 44 skargi i nadal rozważa 37 spośród nich. Dziewięć wniosków, w związku z którymi wszczęte będzie śledztwo, to oskarżenia o to, że Philippe, Buzym i Veran nie zdołali podjąć właściwej walki z :katastrofą” jaką jest pandemią koronawirusa.

W marcu grupa lekarzy złożyła wniosek w komisji petycji Trybunału Stanu przeciwko Buzym i ówczesnemu premierowi Philippe’owi, który podał się w piątek do dymisji. Pod ich skargą podpisało się 200 tys. osób.

Lekarze zarzucili rządowi niedostateczne przygotowanie Francji do epidemii COVID-19 oraz narażenie obywateli na zagrożenie życia i zdrowia, mimo że – zdaniem lekarzy – politycy byli świadomi nadchodzącego kryzysu.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email