Francja: Ponad 16 tys. osób zakażonych koronawirusem w ciągu doby

Francja: Ponad 16 tys. osób zakażonych koronawirusem w ciągu doby
Fot. Pixabay

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek wieczorem, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono 16 096 przypadków zakażenia koronawirusem, dzień wcześniej były to 13 072 osoby. Od początku epidemii w kraju tym SARS-CoV-2 zakaziło się łącznie 497 237 osób.

Liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 przekroczyła w czwartek 6 tys., po raz pierwszy była tak wysoka od 22 lipca. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 1000 pacjentów, to liczba niespotykana od czerwca.

W szpitalach i domach opieki zmarły w ciągu ostatniej doby 52 osoby. Łącznie we Francji od początku pandemii zmarło 31 511 osób zakażonych koronawirusem.

Premier Francji Jean Castex ostrzegł w czwartek wieczorem, że jeśli rząd nie podejmie działań, mających na celu powstrzymanie rosnącej liczby zachorowań, w kraju może dojść do powtórzenia się sytuacji ze szczytu kryzysu epidemicznego w marcu.

– To wyścig z czasem – powiedział premier w telewizji France 2. – Opinia publiczna musi być uważna i rozważna. Jeśli nie będziemy działać, możemy znaleźć się w sytuacji, podobnej do tej z wiosny – podkreślił.

Francja informuje o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem od początku miesiąca. Ponowne obciążenie szpitali skłoniło rząd do ogłoszenia w środę dodatkowych restrykcji, głównie w dużych miastach, w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamknięto całkowicie bary i restauracje w Marsylii, a 11 metropolii, w tym Paryż, postawiono w stan podwyższonej gotowości.

Ze względu na niepokojącą skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa metropolia Aix-Marsylia na południowym wschodzie i Gwadelupa na Karaibach zostały umieszczone w czerwonej strefie, co ma skutkować m.in. całkowitym zamknięciem barów, restauracji i hal portowych od soboty na okres 15 dni – poinformował w środę francuski minister zdrowia Olivier Veran podczas konferencji prasowej.

Rozgniewani właściciele kawiarni i restauracji demonstrowali w czwartek w Paryżu przeciwko nowym rządowym restrykcjom sanitarnym. W piątek ma odbyć się podobna demonstracja w Marsylii.

Print Friendly, PDF & Email