Francja: Pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim

Francja: Pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim
Fot. ThisIsEngineering / Pexels

We Francji odnotowano pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim koronawirusa – poinformowała w piątek grupa paryskich szpitali AP-HP.

Chodzi o 58-letniego mężczyznę, który we wrześniu ub.r. przeszedł lekko zakażenie koronawirusem, natomiast w styczniu zakaził się wariantem wykrytym po raz pierwszy w RPA i trafił do jednego z podparyskich szpitali z powodu trudności w oddychaniu. Po tygodniu mężczyznę skierowano na oddział intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie w stanie krytycznym.

Na początku hospitalizacji testy serologiczne wykryły u mężczyzny obecność przeciwciał świadczących o przebytym zakażeniu. – Odporność rozwinięta po pierwszej infekcji nie zapobiegła ponownej infekcji wariantem południowoafrykańskim – podał AP-HP w komunikacie prasowym.

Przypadki reinfekcji wariantem brytyjskim, południowoafrykańskim czy brazylijskim zostały już udokumentowane w literaturze naukowej, ale najczęściej druga infekcja była mniej dotkliwa niż pierwsza – informują lekarze.

Medycy przypuszczają, że przypadki reinfekcji są prawdopodobnie liczniejsze niż te zidentyfikowane i opisane w czasopismach medycznych.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 20 701 osób, na COVID-19 zmarło w szpitalach 317 chorych, natomiast w domach opieki od wtorku odnotowano łącznie 328 zgonów. Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 645 – podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia do szpitali trafiło 1405 chorych, 264 na oddziały intensywnej terapii.

Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zmniejszyła się o 539 i wynosi obecnie 26 424. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3298 chorych, czyli o 29 mniej niż w czwartek.

Od początku pandemii liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 3 427 386, a zgonów do 81 448.

Odsetek testów z wynikiem dodatnim obniżył się do 6,1 proc.

Od początku kampanii szczepień zaszczepiono we Francji 2 838 477 osób. 2 220 762 otrzymało pierwszą dawkę, natomiast 617 715 – dwie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email