Francja - minister zdrowia: Praca zdalna bardzo dobrze hamuje epidemię COVID-19

Francja - minister zdrowia: Praca zdalna bardzo dobrze hamuje epidemię COVID-19
Fot. Pixabay

Wzrasta przeciążenie służby zdrowia, a praca zdalna jest jednym z najbardziej użytecznych środków walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – oznajmił w czwartek minister zdrowia Francji Olivier Veran podczas konferencji prasowej na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

Veran podał najnowsze dane epidemiczne: średnio ponad 2,5 tys. chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii, obecnie jest to około 3,1 tys. osób, 250 nowych pacjentów jest przyjmowanych każdego dnia na takie oddziały, w porównaniu ze 170 w grudniu.

Średnio każdego dnia koronawirusem we Francji zaraża się około 20 tys. osób, najnowszy bilans to około 27 tys. Średnia liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 to 24 tys. osób, choć obecnie mamy około 27 tys. pacjentów leczonych na COVID-19 – poinformował Veran.

Minister przestrzegł, że należy uniknąć „epidemii w czasie epidemii” w związku z rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe.

Pozytywnie ocenił skutki godziny policyjnej obowiązującej we Francji od godz. 18:00 do 6:00 rano. Nie jest to jednak wystarczający środek – dodał Veran.

Wskazał również na dwa istotne parametry, które należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wprowadzeniu ewentualnego lockdownu: liczbę osób zaszczepionych, w tym zwłaszcza osób z grup określanych jako wrażliwe oraz rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa.

Opinia publiczna we Francji z niecierpliwością oczekuje informacji dotyczących wprowadzenia ewentualnych kolejnych obostrzeń sanitarnych. Prezydent Emmanuel Macron i rząd zwlekają jednak z podjęciem decyzji w tej sprawie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email