Fizjoterapeuci chcą równego traktowania ws. zniżek na przejazdy kolejowe

Fizjoterapeuci chcą równego traktowania ws. zniżek na przejazdy kolejowe
Fot. Pixabay

Fizjoterapeuci chcą równego traktowania i umożliwienia im dostępu do ofert specjalnych na przejazdy kolejowe, z których mogą skorzystać obecnie pracownicy ochrony zdrowia w uznaniu za wysiłek, jaki ponoszą w walce z epidemią – podkreślił w liście skierowanym do przewoźników dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

– W kontekście różnych ofert specjalnych dla pracowników ochrony zdrowia przez przewoźników kolejowych pomijanie znaczących grup profesjonalistów medycznych, takich jak fizjoterapeuci właśnie, budzi niezrozumienie. Mamy nadzieję, że wynika to jedynie z braku świadomości na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a nie jest działaniem o charakterze dyskryminacyjnym – podkreślił w liście prezes KIF.

Jak zaznaczył dalej, profesjonaliści medyczni nigdy nie rozróżniają swoich pacjentów i każdemu starają się pomóc zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.

– My, profesjonaliści medyczni, staramy się w tym czasie być szczególnie solidarni i współpracować w celu wspólnego dobra. Krajowa Izba Fizjoterapeutów apeluje: nie dzielcie nas i traktujcie równo! – zaapelował.

Prezes KIF przypomniał też, że pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19 spośród osób wykonujących zawód medyczny w Polsce był właśnie fizjoterapeuta, który zaraził się w związku z niesieniem pomocy pacjentom szpitala.

Wyjaśniając sprawę podkreślił, że medycy stoją na pierwszej linii frontu walki z wirusem COVID-19. – Ramię w ramę pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni, ale także fizjoterapeuci. Nikt nas nie dzieli na lepszych czy gorszych – solidarnie niesiemy pomoc pacjentom w tych trudnych czasach – zapewnił.

Podkreślił, że wiele firm, w uznaniu trudu i zasług profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii, przygotowało specjalne oferty dla osób reprezentujących zawody medyczne. – Podobnie uczyniło i Państwa przedsiębiorstwo – pochwalamy tę inicjatywę, ale czynimy to z jednym istotnym zastrzeżeniem: oferta objęła wszystkie zawody medyczne…. poza fizjoterapeutami! – zauważył.

Dodał, że profesję, której jest przedstawicielem reguluje ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, a fizjoterapia to proces leczenia towarzyszący pacjentom na każdym etapie ich życia: począwszy od pierwszych dni życia jako wsparcie rozwoju najmłodszych, rehabilitację dysfunkcji spowodowanych różnymi chorobami, przez usprawnianie dysfunkcji wynikających z urazów lub prowadzonego stylu życia, aż po działania skierowane do osób w starszym wieku z ograniczeniami sprawności.

W kontekście epidemii fizjoterapeuci przeprowadzają m.in. fizjoterapię (zwłaszcza oddechową) osób zarażonych, udzielają świadczeń́ z zakresu rehabilitacji leczniczej, których przerwanie mogłoby narazić́ pacjentów na poważne pogorszenie stanu ich zdrowia (również w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach rehabilitacji). Są oddelegowywani do wykonywania innych czynności związanych ze zwalczaniem koronawirusa.

Klaudia Torchała
Fot. Pixabay

Print Friendly, PDF & Email