„Finał z głową”. WOŚP zagra też w Elblągu

„Finał z głową”. WOŚP zagra też w Elblągu
Fot. WOŚP / arch.

Przed nami nieco inny niż zwykle Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I choć w tym roku pomaganie w dużej mierze przeniesie się do sieci, to jednak mimo pandemii, nie zabraknie także wolontariuszy z puszkami kwestujących na ulicach miast. Podobnie będzie w Elblągu.

– Tym razem Orkiestra będzie grała na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jak wiemy – jeśli chodzi o służbę zdrowia – w wielu dziedzinach są duże potrzeby, ale w tym roku Fundacja zbiera środki właśnie na zakup tego sprzętu – mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Niestety ten finał będzie na pewno inny niż poprzednie. Z uwagi na koronawirusa musi to być zorganizowane w sposób taki, żeby można było przeprowadzić ten finał jak najbardziej bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie jednak, jako prezydent i jako elblążanin, żeby w naszym mieście nie zagrała Orkiestra pomimo tych reżimów, które narzucają nam warunki sanitarne. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku Szkoła Podstawowa nr 11, pan dyrektor Bogusław Milusz, jest koordynatorem finału – dodaje.

Finał WOŚP charakteryzuje się miedzy innymi wieloma aukcjami internetowymi. Prezydent Wróblewski w tym roku na aukcję WOŚP przeznaczył pięć (wydanych w tym roku po raz pierwszy) kalendarzy elbląskich. Są w nich wpisane daty historyczne, które – jak podkreśla prezydent – uznano za ważne. – Te kalendarze są właśnie przeznaczone na aukcję, dodatkowo z moimi noworocznymi życzeniami – zaznaczył Wróblewski. I dodał, że istotne nie jest pobicie ubiegłorocznego rekordu, a sam fakt niesienia pomocy osobom, które jej potrzebują.

– Cały 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarówno w Elblągu, jak i w całej Polsce, będzie realizowany z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Jest to obowiązkowe, także wszystkie nasze działania, troska o wolontariuszy, o państwa, o nasze zdrowie wspólne, będą jak najbardziej zachowane. Wolontariusze będą wyposażeni w maseczki, są to maseczki od sponsora, od firmy Play, która wyposaża wszystkich wolontariuszy i będą zachowane wszystkie zasady dystansu społecznego – wskazuje Bogusław Milusz, szef elbląskiego sztabu WOŚP. – Mamy świadomość tego, że ten finał będzie finałem innym od finałów, które do tej pory były. W tym roku hasłem przewodnim jest hasło „Finał z głową”.

Wiele działań w tym roku przeniesionych zostało do internetu. Organizatorzy elbląskiego finału zachęcają do śledzenia strony internetowej WOŚP Elbląg i konta na Facebooku.

– Będą relacje na żywo, tam będziemy się starali, żeby w sposób bezpieczny jak najwięcej państwu pokazać (…) żeby ten finał był dla państwa dostępny – informuje szef elbląskiego sztabu WOŚP.

Ostatni dzień rekrutacji wolontariuszy

– Dzisiaj zamykamy już możliwość rekrutacji, chociaż jeszcze zostało nam około 100 miejsc, więc gdyby ktoś jeszcze bardzo chciał, to może się jeszcze zgłosić, ale tylko dziś, ponieważ już jutro panowie jadą do Fundacji do Warszawy po identyfikatory – zaznacza Gabriela Zimirowska, prezes Centrum Wolontariatu w Elblągu. Jak dodała każdy z wolontariuszy wyposażony zostanie w maseczki i płyn do dezynfekcji.

Podkreśliła jednocześnie, że Regionalne Centrum Wolontariatu będzie się kontaktowało z każdym wolontariuszem w kwestii odebrania identyfikatora i puszki. Te mają być rozłożone przed Ratuszem Staromiejskim, tak by nie powodować zbyt dużego zatłoczenia w przestrzeni zamkniętej.

215 przedmiotów do wylicytowania

– Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w naszych aukcjach internetowych. Na stronie wosp-elblag.pl jest przekierowanie, zakładka „Aukcje” i tam już na Allegro można około 215 pozycji znaleźć – wskazuje Bogusław Milusz.

Na aukcjach wylicytować można m.in. oryginalną koszulkę Bayernu Monachium, sanki, narty, koszulki WOŚP, usługi kosmetyczne, książki, gry, biżuterię, medale MP w piłce ręcznej i w siatkówce czy jazdę testową samochodem elektrycznym.

– Chciałbym podziękować darczyńcom za te rzeczy, które są na aukcjach, w dalszym ciągu są one przyjmowane, są uaktualniane, także każdego dnia na aukcjach pojawiają się nowe pozycje. Zachęcam do wspólnego działania – mówi szef elbląskiego sztabu WOŚP.

Jak zaznaczają organizatorzy poza wolontariuszami, którzy będą działać w dniu Finału i zbiórce internetowej, w wielu sklepach są już zorganizowane punkty, w których również można wesprzeć cel tegorocznej zbiórki.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku odbędzie się 31 stycznia.

Print Friendly, PDF & Email