Festiwal Uśmiechu w Opolu

Świat baśni, magii i teatru oraz radości, szczudlarzy, sztukmistrzów, wielkich baniek mydlanych i kolorowych „Doktorów Clownów”, ekspertów od „Terapii śmiechem” z Fundacji „Dr Clown” – to wszystko czeka nas w majówkę w Opolu. Już 4 maja w godz. 13-19 na Placu Wolności w Opolu odbędzie się barwny, ogólnopolski „Festiwal Uśmiechu.

Kraina lalek, cyrku i zabawy” – najbardziej uśmiechnięty pomysł na majówkę dla najmłodszych i całych rodzin. Goście sprawdzą, jak nie pękać, doznają lalkowego zawrotu głowy, posmakują szczypty magii oraz radości rodzinnych zabaw i warsztatów twórczych.

Organizatorem jedenastej już edycji wydarzenia jest Fundacja „Dr Clown”, na co dzień zajmująca się „Terapią śmiechem” w szpitalach, zaś współorganizatorem – Miasto Opole i Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu.

Festiwal to rozrywka, spotkanie ze sztuką i edukację utrzymane w atmosferze baśni, magii, iluzji, sztuki teatralnej i cyrkowej. W programie: warsztaty twórcze, sensoryczne i cyrkowe, zabawy edukacyjne i animacje dla całych rodzin i najmłodszych, występy artystyczne, a także gra terenowa, loteria, strefa klocków LEGO, gier planszowych, tor samochodowy i wiele innych atrakcji. Wystąpią m.in. Sambor Dudziński z „Dźwiękowiązałką”, Teatr Animacji „FalkoShow”, Pan Buźka oraz „Doktorzy Clowni” – specjaliści od „śmiechoterapii” z całej Polski. W przestrzeni zabaw twórczych będą czekać warsztaty plastyczne, muzyczne i cyrkowe, a w strefie zabaw edukacyjnych – wiedza nt. pierwszej pomocy i zaproszenie do świata osób niepełnosprawnych. Impreza jest jednocześnie wydarzeniem towarzyszącym XXIX Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatrów Lalek w Opolu, w ramach którego odbędzie się ponad 30 spektakli lalkowych.

– Kilkuset barwnych wolontariuszy, zgromadzonych w jednym miejscu gwarantuje niezwykłe szaleństwo i niezapomniane wspomnienia. Wszyscy pracują na Festiwalu pro bono – po to, by później zmieniać rzeczywistość na lepszą. Można się z nami fantastycznie bawić, a jednocześnie pomóc nam prowadzić „Terapię śmiechem” w całej Polsce! – zachęca Marta Szewerda-Koszyk, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Opolu.

„Festiwalu Uśmiechu” to również promocja uśmiechu i wolontariatu oraz wyjątkowa okazja, by doświadczyć na własnej skórze „Terapii śmiechem”, którą na co dzień „Doktorzy Clowni” – wolontariusze Fundacji „Dr Clown” – zanoszą do szpitali, przede wszystkim do chorych dzieci. Sięgając po klaunadę, iluzję, zabawy interakcyjne i rozmowy przywracają uśmiech na twarzach młodych pacjentów.

– W Fundacji „Dr Clown” codziennie zanosimy uśmiech pacjentom szpitali w ponad 80 miastach. Podczas Festiwalu Uśmiechu całą magią, pozytywną energią i umiejętnościami z dziedziny animacji i klaunady, które normalnie „Doktorzy Clowni” ofiarowują potrzebującym, dzielimy się z naszymi festiwalowymi gośćmi. Zachęcamy też do pozytywnego nastawienia i pomagania innym, bo wiemy, że ofiarowane dobro wraca podwójnie a pomaganie – uskrzydla – opowiada Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

FESTIWAL UŚMIECHU. KRAINA LALEK, CYRKU I ZABAWY

4 MAJA 2019, PLAC WOLNOŚCI W OPOLU, GODZ. 13:00-19:00

Program:

13:00-13:20 Wspólne tańce animacyjne

13:20-13:45 „Nie pękaj! Wyślij kolorowe obłoki dobrych myśli” Wypuszczenie w niebo 300 kolorowych balonów z dobrymi myślami i życzeniami

13:45-14:30 „Szczypta magii, moc uśmiechu” Podróż w świat wesołej magii „Doktora Kapsla”

14:30-15:30 „Dźwiękowiązałka” – interaktywne widowisko teatralno-muzyczne, Sambor Dudziński 15:30-16:10 „Czary mary, uśmiech droższy niż dolary” Magiczny pokaz Pana Buźki

16:10-16:30 „Taniec z Doktorami” wspólne szaleństwo taneczne z „Doktorami Clownami”

16:30-16:45 „Kuglarz na scenie, jak lew na arenie” występ Krzysztofa Riewolda, półfinalisty IV edycji „Mam talent”

16:50-17:15 „Wielkie granie – rodzinne integrowanie”, konkursy i zabawy z nagrodami

17:15-18:15 „Falkoshow. Iluzja Marionetki” Krzysztof Falkowski

18:15-18:40 „Cuda wianki – rodzinne zgadywanki”, konkursy i zabawy z nagrodami

18:40-18:50 „Taniec z Doktorami” wspólne szaleństwo taneczne z „Doktorami Clownami”

W programie wydarzenia także:

– „Duża sprawa – dobra zabawa!” Przestrzeń zabaw i gier XXL

– „Śmiechowisko. Spróbuj się nie uśmiechnąć!” strefa uśmiechniętych wyzwań.

– „Cyrkowe akcje – niezłe akrobacje” strefa warsztatów cyrkowych : żonglerka, kręcenie talerzami, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, rola-bola i inne

– „Nowy punkt widzenia” strefa wyzwań codzienności osób niepełnosprawnych

– „Lalkowy zawrót głowy” stosika warsztatowe tworzenia własnych lalek różnymi technikami – „Masa twórcza” wspólna zabawa dotykiem, stoisko sensoryczne

– „Wesoły Maluch” strefa dla najmłodszych z najmłodszych

– „Bez względu na wiek, uśmiech to lek” polowy szpital „Doktora Clowna”

– „Indiańska wioska uśmiechu”

– „30 uśmiechów, 2 buziaki” pokazy i warsztaty pierwszej pomocy

– „Pod batutą „Doktora Clowna” ” wspólne granie na przeróżnych instrumentach

a także loteria fantowa, malowanie twarzy, gra terenowa z nagrodami, szczudlarze, bańki mydlane, tor samochodowy, wielki namiot klocków LEGO, gry planszowe i wieeeeele innych atrakcji.
O FUNDACJI „DR CLOWN”

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem” w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, „Doktorzy Clowni”, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech, kojąc lęk i wspierając proces zdrowienia. Każdego roku „Doktorzy Clowni” docierają do 60 000 osób w 150 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.