Festiwal Literatury Wielorzecze – najlepszą inicjatywą pozarządową 2019 r.

Festiwal Literatury Wielorzecze – najlepszą inicjatywą pozarządową 2019 r.

Rozstrzygnięty został tegoroczny konkurs na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowej im. Doktor Aleksandry Gabrysiak. Wygrała inicjatywa Stowarzyszenia Alternatywni „VII Festiwal Literatury Wielorzecze”, Docenione też zostały organizacje, które zrealizowały ciekawe pomysły w ramach projektu Elbląski Inkubator Obywatelski.

Inicjatorem konkursu jest Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Radzie chodzi nie tylko o nagrodzenie organizacji za ciekawe i pożyteczne inicjatywy, ale też o nagłośnienie ich działań wśród mieszkańców Elbląga, którzy mają niewielką wiedzę o działających w naszym mieście organizacjach.

Do konkursu zgłoszono 4 inicjatywy: VII Festiwal Literatury „Wielorzecze” (Stowarzyszenie Alternatywni), Akcja „Pierwszy Dzwonek” (Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu), Pony Cup 2019 (Fundacja Końskie Zdrowie), Święto Muzyki w Elblągu (Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest?).

Jury pod przewodnictwem członka REOP Edwarda Łebkowskiego za najlepszą inicjatywę w 2019 roku uznało VII Festiwal Literatury Wielorzecze, który już raz był nagrodzony. – Nie było łatwo – mówi pan Łebkowski – wszystkie projekty bardzo nam się podobały, laureat został wyłoniony niewielką ilością punktów.

Festiwal Literatury „Wielorzecze” zostało nagrodzone już po raz drugi, co zaskoczyło jego autorów.

– Nie spodziewaliśmy się tego wyróżnienia, Wielorzecze już raz zostało nagrodzone. Ta nagroda to dla nas taki pozytywny kopniak. Jest dla nas niezwykle ważna. W tej chwili mamy listopada, jest półtora miesiąca od Wielorzecza, a my jeszcze jesteśmy tym festiwalem wykończeni, a przed nami jeszcze rozliczenie czterech projektów, czyli skanowanie miliona dokumentów, rozliczenia, druki plus myślenie o przyszłym Wielorzeczu. Myślę, że ta nagroda będzie takim bardzo pozytywnym zastrzykiem, którego my alternatywni w tej chwili bardzo potrzebujemy – mówiła Dominika Lewicka-Klucznik, prezes Stowarzyszenia Alternatywni. –

Na Festiwał Wielorzecze zapraszani są do Elbląga literaci z całej Polski. Dla Elblążan jest to swoiste święto literatury, a dla zaproszonych gości okazja do poznania miasta. Jak opowiada Dominika Lewicka -Klucznik, z reguły są naszym miastem zachwyceni. Festiwal jest więc także świetną promocją miasta.

Stowarzyszenie Kulturalne „Co to jest” za Święto Muzyki w Elblągu oraz Regionalne Centrum Wolontariatu za akcję Pierwszy Dzwonek otrzymały wyróżnienia.

Dyplomy i róże otrzymały też organizacje, które zrealizowały ciekawe projekty w ramach Elbląskiego Inkubatora Obywatelskiego: Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge w Elblągu, Stowarzyszenie „Kreatywna Edukacja, Przybij Piątkę”, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu, Stowarzyszenie Klub Seniora Zakrzewo, Forum Animatorów Społecznych, Fundacja Warsztat Zmiany, Stowarzyszeni Inicjatyw Rodzinnych i Stowarzyszenie Wyjście.

Uhonorowane zostały również organizacje obchodzące w 2019 roku jubileusze: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – 100. lecie, Automobilklub Elbląski – 40. lecie, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych – 20. lecie.

Laureat – Stowarzyszenie Alternatywni otrzymało statuetkę ufundowaną przez Prezydenta Elbląga oraz nagrodę finansową w wysokości 3500 zł, którą ufundowali: Stowarzyszenie ESWIP, Fundacja Elbląg i Grupa Finansowa ECF.

Oprawę muzyczną stanowił występ zespołu Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra, który rozgrzał publiczność i został przyjęty z wielkim aplauzem.