Ferie za granicą? Załóż Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ferie za granicą? Załóż Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Zaczyna się sezon zimowych wyjazdów. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak się do nich przygotować. Można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Narty, snowboard, górskie wycieczki – kiedy oczami wyobraźni widzimy się już w wymarzonej, zimowej scenerii, trudno myśleć o tym, że może nam się przydarzyć coś nieprzewidzianego, co pokrzyżuje nam plany, np. choroba. Powinniśmy jednak być przygotowani na taką okoliczność. To obowiązkowy punkt na liście spraw, które należy załatwić przed wyjazdem.

Co to jest EKUZ?

Bezpłatna karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy kto ją posiada, a spędza ferie na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Warto tu jednak podkreślić, że nie każda usługa medyczna w krajach UE będzie bezpłatna. Zanim pójdziemy do lekarza za granicą, upewnijmy się, czy zapłacimy za usługę, której potrzebujemy.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

EKUZ daje nam jako turystom, prawo do korzystania ze służby zdrowia danego państwa, na takich samych zasadach, co ubezpieczeni w tym kraju.

Jeśli nie masz karty EKUZ, możesz ją bezpłatnie wyrobić. Karta jest ważna 12 miesięcy jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacasz składki, 5 lat – jeśli jesteś emerytem.

Jak wyrobić EKUZ?

– Wyrobienie karty EKUZ to jedna z wielu usług, którą można załatwić bez wychodzenia z domu. Dlatego warto mieć Profil Zaufany – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Założenie Profilu Zaufanego i wyrobienie online karty to proste i szybkie procesy. Warto zrobić to jeszcze przed feriami – dodaje szef MC.

Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany TUTAJ

O EKUZ można zawnioskować na kilka sposobów, w tym online:

  • – Pocztą elektroniczną
  • – Przez obywatel.gov.pl

Od momentu złożenia wniosku do wydania karty zwykle mija ok. 3-5 dni roboczych. Tuż przed feriami może to potrwać nieco dłużej, dlatego warto taki wniosek złożyć wcześniej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji